Del nga rruga në aksin Pogradec-Lin motori me turistë të huaj dhe përplaset me mjetin

schedule16:23 - 19 Shtator, 2023

schedule 16:23 - 19 Shtator, 2023

Një aksident ka ndodhur në aksin rrugor Pogradec-Lin, në afërsi të vendit të quajtur “Guri i Kuq”.

Sipas informacioneve paraprake, dyshohet se një motor i drejtuar nga turistë italianë, ka dalë nga një rrugë dytësore dhe është përplasur me një mjet. Një prej turistëve (dyshohet femër), ka marrë dëmtime ndërsa është dërguar në spitalin e Pogradecit. Ndërsa, ende nuk dihet gjendja shëndetësore pasi përplasja ka qenë e fortë.

Ndërkohë, policia në vendngjarje për zbardhjen e rrethanave të aksidentit.

Njoftimi i Policisë:

Më datë 19.09.2023, rreth orës 15:50, në aksin rrugor “Pogradec-Lin”, pranë fshatit Piskupat, Pogradec, automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin A. B., 33 vjeç, është përplasur me një motomjet me drejtuese shtetasen italiane E. R., rreth 31 vjeçe, e cila për pasojë është dëmtuar dhe ndodhet në spital në gjendje të rëndë shëndetësore, ndërsa 33-vjeçari ndodhet në vendngjarje.

Paraprakisht dyshohet se aksidenti ka ndodhur, si pasojë e prerjes së menjëhershme të rrugës nga drejtuesja e motomjetit, e cila ka qenë duke dalë me mjetin e saj nga pjesa buzë liqenit të Ohrit, në rrugë.

Grupi hetimor ndodhet në vendngjarje dhe nën drejtimin e Prokurorisë po punon për zbardhjen e rrethanave, dokumentimin e ngjarjes si dhe përcaktimin e shkaqeve të aksidentit./abcnews.al