Dalin detajet e para të samitit të dy Koreve

schedule14:40 - 27 Prill, 2018

schedule 14:40 - 27 Prill, 2018

Mediat publikojnë detajet e para të takimit historik mes liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un dhe Presidentit koreanojugor. Dy liderët kanë premtuar se do të impenjohen për çarmatimin bërthamor, ndërsa nga ana e tij, Kim i ka premtuar homologut të tij se nuk do ia prishë më gjumin me raketa. Më tej, lideri koreanoverior u shpreh se është pritur shumë gjatë për këtë moment dhe më në fund është kuptuar se të dyja vendet janë një komb të lidhura nga i njëjti gjak. Më pas të dy liderët kanë mbjellë një pishë në shenjë paqeje në territorin e koresë së Jugut, duke zbuluar dhe një gur ku shkruheshin e mrat e të dyve dhe fraza: “Këtu mbjellim paqen dhe prosperitetin”./abcnews.al