Çfarë kërkon opozita? Mediu: Nuk lidhet pylli me një litar

schedule20:07 - 18 Shtator, 2019

schedule 20:07 - 18 Shtator, 2019

Sipas kreut të Partisë Republikane, Fatmir Mediu, opozita kërkon krijimin e besimit për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Gjatë një interviste në rubrikën “Mbrëmje Ide” me gazetaren Mirela Milori, ai u shpreh se liderët politikë duhet të trajtojnë problematikat në vend.

Pyetjes së gazetares Milori se nëse opozita kërkon qeveri tranzitore me Ramën ose pa Ramën kryeministër, ose të qëndrojë me këtë qeveri deri në zgjedhjet e ardhshme, kreu i PR-së u përgjigj me një thënie të historianit të njohur Sabri Godo.

Mirela Milori: Duket se për gjëra konkrete po shmangen referencat. Kërkoni qeveri tranzitore që ta dërgojë vendin në zgjedhje të përgjithshme apo qeveria Rama, kjo tryeza, le të ketë bisedime derisa të shkojmë në zgjedhje. Jeni të qartë se çfarë kuroni me këtë?

Fatmir Mediu: Kërkohet të krijohet besimi për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Mirela Milori: Tranzitore me Ramën kryeministër, pa Ramën kryeministër, apo jeni tërhequr nga emri i përveçëm.

Fatmir Mediu: Unë kam pasur një pozicion ndryshe nga të tjerët. Kam propozuar figura të cilat kanë qëndruar mbi Ramën, mbi Bashën etj. Mendoj se ky vend ka asete të mjaftueshme, mjafton të shikojmë, por nuk duam të shikojmë ndonjëherë.

Mirela Milori: Besoni se Rama do ta lërë postin e kryeministrit dhe Basha do tërhiqet nga kreu i opozitës për të thënë të vemi këta njerëzit.

Fatmir Mediu: Nuk besoj te racionalja e Ramës, besoj te e Bashës se kam komunikuar me të. Shpresoj që gjithsecili të kthehet në racionale se nuk e zgjedh kundërshtarin tim.

Mirela Milori: Është konkrete opozita në kërkesat e saj se nuk e kuptojmë. Do një qeveri tranzitore pa Ramën kryeministër, do një qeveri tranzitore me Ramën kryeministër apo me këtë qeveri që është që të punojmë deri në 2021-shin dhe të bëjmë zgjedhjet?

Fatmir Mediu: Kam pasur fatin të kem punuar me një burrë të mençur, Sabri Godon, i cili thoshte “nuk lidhet pylli me një litar”. Nuk po i shkoj fundit pa filluar fillimi. Ajo që është e rëndësishme është që të kemi mend në kokë për të trajtuar problemet që ka vendi./abcnews.al