Çështja Zaporizhzhia, kreu i mbikëqyrësit bërthamor takohet me Lavrov dhe Kuleba

schedule08:20 - 22 Shtator, 2022

schedule 08:20 - 22 Shtator, 2022

Kreu i agjencisë së mbikëqyrjes bërthamore të OKB-së është takuar se me ministrat e jashtëm të Ukrainës dhe Rusisë në një përpjekje për të krijuar një zonë sigurie dhe sigurie rreth një centrali bërthamor në Ukrainën juglindore që është më i madhi në Europë, shkruan The Guardian.

Termocentrali i Zaporizhzhia është përballur pothuajse çdo ditë me bombardime, duke rritur frikën për një incident bërthamor. Rafael Grossi, drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, tha se shpreson të vizitojë Kievin së shpejti dhe ndoshta të vizitojë më vonë Rusinë.

Ai tha se si rezultat i takimeve të veçanta me ukrainasin Dmytro Kuleba dhe rus Sergej Lavrov, tashmë ka filluar puna për krijimin dhe formësimin e zonës.

“Duke pasur parasysh urgjencën e situatës dhe peshën e asaj që po ndodh në fushë, ne duhet të veprojmë shpejt,” tha Grossi.

“Thjesht fakti që dy ministrat e jashtëm janë ulur me mua dhe po dëgjojnë idetë tona, mendoj se është një tregues i mirë se ekziston një bazë shumë e fortë solide që kjo gjë të ndodhë,” tha ai.

/abcnews.al