Cardiff pretendon se tragjedia e Sala shkaktoi rënien nga kategoria, kërkon kompesim nga Nantes

schedule16:13 - 26 Prill, 2022

schedule 16:13 - 26 Prill, 2022

Cardiff City po kërkon një paketë masive kompensimi nga Nantes në lidhje me vdekjen tragjike të Emiliano Sala tre vjet më parë, për të cilën klubi uellsian pohon se ishte faji i palës franceze dhe një faktor kryesor në rënien e tyre eventuale atë sezon.

“Bluebirds” po kërkojnë 80 milionë paund nga Nantes, një shifër që ata pretenduan se humbën në të drejtat televizive, reklamat dhe sponsorizimet si rezultat i rënies së tyre në kampionatin anglez. Cardiff përfundoi vetëm dy pikë poshtë Brighton, i cili shmangu rënien në vendin e 17-të dhe klubi, së bashku me menaxherin e atëhershëm Neil Warnock, menduan se golat e Sala do të kishin bërë diferencën.

Sulmuesi kilian Sala vdiq në një aksident ajror në rrugën e tij për të përfunduar një transferim të janarit nga Nantes në Cardiff më 21 janar 2019. Fluturimi u organizua nga agjenti i lojtarit, Willie McKay, në emër të Nantes, prandaj Cardiff mban përgjegjësi klubin francez.

Kërkesa e Cardiff-it ka ardhur si pjesë e një seance dëgjimore në Gjykatën e Arbitrazhit Sportiv, e cila do të vendosë nëse klubi uellsian duhet ose jo të paguajë tarifën e transferimit prej 15 milionë paund të rënë dakord me Nantes përpara vdekjes së lojtarit.

Cardiff mendon se ka arsye për ankesa pasi ata po tregojnë shembullin e çështjes Carlos Tevez të vitit 2007. West Ham u gjykua se kishte thyer rregullat e pronësisë së palëve të treta kur nënshkroi Tevez dhe bashkëlojtarin ndërkombëtar Javier Mascherano, i cili i ndihmoi ata të shmangnin rënien në sezonin 2006/07.

Sheffield United, i cili ra nga kategoria, kërkoi një zbritje pikësh, por përfundimisht u ra dakord për një paketë kompensimi, në rajonin prej 26.5 milionë paund./ h.ll/abcnews.al