Britaniku shpenzon 36 orë duke u lëkundur për të hyrë në Rekordin Botëror Guinness

schedule13:04 - 19 Maj, 2022

schedule 13:04 - 19 Maj, 2022

Një 51-vjeçar britanik kaloi 36 orë duke u lëkundur përpara dhe mbrapa në një lëkundje për të thyer një rekord botëror Guinness.

Richard Scott, nga Kinross, filloi të lëkundet në orën 6:10 të mëngjesit të së shtunës në fushën e kriketit Larder të Loch Leven dhe përfundoi të dielën në mbrëmje.

Scott-it iu lejua një pushim prej pesë minutash për çdo orë që kalonte në lëkundje dhe ai i kursente pushimet e tij për të marrë një sy gjumë në orën 3 të mëngjesit.

Maratona e lëkundjes 36-orëshe e Scott theu rekordin prej 34 orësh, i cili u vendos nga Quinn Levy në tetor 2020.

Klubi Rotary i Kinross dhe District, ku Scott është anëtar, ndau videon e përpjekjes për rekord në Facebook.

“Kam qenë mirë, majat e këmbëve të mia janë pak të dhimbshme, por përveç kësaj unë kam qenë mirë. Ka qenë një përvojë e mirë,” tha Scott për The Courier. “Ka qenë sfiduese, por ka qenë vërtet mirë. Jam shumë i emocionuar.”/abcnews.al