Britanikët dhe spanjollët “dynden” në Shqipëri, Rama nxjerr shifrat: Vit i mbarë për turizmin

schedule10:26 - 2 Dhjetor, 2022

schedule 10:26 - 2 Dhjetor, 2022

Kryeministri Edi Rama ka publikuar shifrat e turistëve që kanë vizituar Shqipërinë në përiudhën janar-tetor 2022, duke vënë në dukje trendin rritës.

Nga Spanja ka pasur 4 herë më shumë vizitorë, ndërsa nga Britania 97.1% më shumë.

Ndërkohë, është dyfishuar numri i turistëve që vijnë nga Sllovenia apo nga vendet skandinave.

Postimi i Ramës:

2022 një vit i mbarë për turizmin, duke vijuar trendin rritës krahasuar me vitin 2021, ndërsa shënoi edhe flukse të reja turistike që iu shtuan mysafirëve që ne si vend mikpresim çdo vit

    • Rreth 4 herë më shumë vizitorë nga Spanja
    • 97,1% më shumë vizitorë nga Britania
    • Rreth 3 herë më shumë vizitorë nga Holanda
    • Më shumë se dyfishim i vizitorëve nga Sllovenia
    • Dyfishim i vizitorëve që vijnë nga vendet skandinave


/abcnews.al