Britania arreston anëtarin e “Beatles” të ISIS

schedule08:55 - 11 Gusht, 2022

schedule 08:55 - 11 Gusht, 2022

Një shtetas britanik, i cili akuzohet se është anëtar i një grupi vrasësish të organizatës xhihadiste të Shtetit Islamik (ISIS), të njohur si “Beatles”, është arrestuar të mërkurën në Mbretërinë e Bashkuar, sipas BBC.

Ein Davies, 38 vjeç, u arrestua pas uljes së avionit, në të cilin po udhëtonte në aeroportin Luton, në veriperëndim të Londrës. Avioni ishte nisur nga Turqia, ku ai po vuante dënimin me shtatë vite e gjysmë burg për akte terroriste, sipas informacioneve të disa mediave britanike.

Davies akuzohet se ishte pjesë e rrjetit të rrëmbyesve dhe vrasësve të ISIS që rrëmbeu dhe ekzekutoi dhjetëra të huaj në Siri midis 2012 dhe 2015. Homers e kishte quajtur grupin ekstremist “Beatles” për shkak të theksit britanik të anëtarëve të tij.

Policia Metropolitane, e cila kryen hetime kundër terrorizmit në Britani, u kufizua duke thënë në një deklaratë se kishte arrestuar një burrë në aeroportin Luton dhe se ai ishte lënë në paraburgim, pa bërë të ditur emrin e tij.

Një zëdhënës i Zyrës së Brendshme tha në një deklaratë për shtyp se një shtetas britanik ishte ekstraduar nga Turqia në Mbretërinë e Bahskuar, por nuk dha asnjë informacion të mëtejshëm për shkak se hetimet e policisë ende vazhdojnë.

Katër anëtarët e The Beatles akuzohen për rrëmbimin e të paktën 27 gazetarëve dhe punonjësve të ndihmës nga SHBA-ja, Britania e Madhe, Europa, Zelanda e Re, Rusia dhe Japonia.

Ata thuhet se kanë torturuar dhe vrarë, duke i prerë kokën, gazetarëvë amerikanë James Foley dhe Steven Sotloff, si dhe punonjësve të ndihmës Peter Kassing dhe Kayla Miller. Organizata kishte shpërndarë video propagandistike të ekzekutimeve të tyre në faqet e rrjeteve sociale.

Dy nga Beatles, Alexandra Coty (38) dhe El Shafi Elsheikh (34), ish-shtetas britanikë, u kapën në janar 2018 nga paraushtarakët kurdë në Siri dhe iu dorëzuan forcave amerikane në Irak përpara se të dërgoheshin në Mbretërinë e Bashkuar.

Ata u ekstraduan në vitin 2020 në SHBA, nën akuzat për rrëmbim dhe komplot për të vrarë shtetasit amerikanë dhe se kishin mbështetur një organizatë të huaj terroriste.

Coty u deklarua fajtor për vrasjet në shtator dhe u dënua me burgim të përjetshëm në prill. Elsheich u shpall fajtor për të gjitha akuzat në prill dhe pritet të marrë dënimin javën e ardhshme.

Ekzekutuesi i katërt i Beatles, Mohammed Emouazi, u vra në një sulm të UAV të SHBA-së në Siri në vitin 2015. Në vitin 2014, gruaja e Davies, Amal El Ëahabi u bë personi i parë në Mbretërinë e Bashkuar që u dënua për financimin e xhihadistëve të ISIS-it, pasi u përpoq t’i dërgonte 20,000 euro burrit të saj në Siri.

Në gjyqin e saj, pas të cilit ajo u burgos për 28 muaj, u pretendua se Davies kishte qenë duke shpërndarë drogë përpara se të bashkohej në radhët e xhihadistëve në Siri.

/abcnews.al