Bota nën “pushtetin” e koronavirusit, Samiti i G20 jep 5 trilionë dollarë për të shpëtuar ekonominë

19:42 | 26/03/202019:420

Bota ndodhet nën “pushtetin” e koronavirusit që derimë tani ka shënuar mbi 23 mijë viktima dhe mijëra të infektuar. Ndërkohë ndikimi i pandemisë përveç jetëve të humbura një rol të rëndisishëm ka dhe në goditjen që i ka dhënë ekonomisë botërore.

Këtë të enjtje Samiti i G20, në kuadër të situatës së krijuar nga koronavirus ka vendosur të jap shumën prej 5 trilionë dollarësh për të shpëtuar ekonominë botërore.

Samiti i G20 është mbledhur online, ku marrin pjesë krerët e superfuqive botërore, që nga Presidenti i SHBA, Donald Trump, deri tek ai i Rusisë, Vladimir Putin.

Videokonferenca kryesohet nga Mbreti Saudit Salman, i cili është i përfshirë në një luftë çmimesh në tregun e energjisë me Rusinë, pasi të dyja palët nuk arritën marrëveshje për shkurtimet e prodhimit./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono