Borrell: Kemi shpresa se blloku do të bie dakord për prokurimin e përbashkët të municioneve për Ukrainën

schedule12:49 - 20 Mars, 2023

schedule 12:49 - 20 Mars, 2023

Shefi i politikës së jashtme dhe sigurisë së Bashkimit Europian, Josep Borrell, ka thënë se ai shpreson që blloku të bjerë dakord për një marrëveshje të përbashkët të prokurimit të municioneve për Ukrainën të hënën.

Së bashku, punët e jashtme dhe mbrojtja ministrat shpresoj, do ta përfundojnë marrëveshjen për ofrimin e municioneve për Ukrainën”, u tha ai gazetarëve.

Kryediplomati paralajmëroi për “vështirësi” në vazhdimin e furnizimit me armë në Ukrainë nëse nuk arrihej një “vendim i rëndësishëm” të hënën.

Ministrat e mbrojtjes të BE-së në fillim të këtij muaji ranë dakord përkohësisht një plan prej 2 miliardë eurosh (2.1 miliardë dollarë) për të blerë predha artilerie 155 milimetrash dhe për të dërguar më shumë raunde artilerie në Ukrainë nga rezervat ekzistuese të vendeve të BE-së. Një vendim përfundimtar pritet të hënën në margjinat e takimit të ministrave të jashtëm dhe të mbrojtjes të BE-së në Bruksel.

Lufta Rusi-Ukrainë shënon herën e parë që BE-ja ka furnizuar me armë vdekjeprurëse një vendi të tretë, duke nënvizuar shkallën e kërcënimit që ajo beson se Moska paraqet për sigurinë e saj.

Me luftën në Ukrainë tani në vitin e saj të dytë, BE – së bashku me Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar, dy mbështetësit e tjerë kryesorë të Kievit – ka riafirmuar solidaritetin e saj me Kievin.

/abcnews.al