Biznesi fason në vështiresi, PD tregon platformën për të nxjerrë sipërmarrjen nga kriza

schedule15:49 - 20 Dhjetor, 2019

schedule 15:49 - 20 Dhjetor, 2019

Tërmeti i 26 nëntorit ka shtuar vështirësitë dhe për biznesin. Kryetari i Shoqatës së Fasonistëve Gjergji Gjika, shpreh shqetësimin se sipërmarrjeve ende nuk kanë shkuar për ti evidentuar dëmet.

Ndërkohë, opozita e cila ka nisur një tur dëgjesash me biznesin tregon propozimet për të nxjerrë sipërmarrjen nga problemet.

Nuk reshtin shqetësimet për biznesin fason.  Problemeve të trashëguara si kursi i këmbimit apo kosto e lartë e energjisë elektrike pas tërmetit të 26 nëntorit  i janë shtuar të tjera. Kryetari i Shoqatës së Fasonistëve të Shqipërisë tregon disa prej tyre.

“Të prishen godina nga tërmeti kjo është normale, por të mos lësh punëtorët ti marrësh me makinat e tua, me autobusët e tu…. U tha që ndërmarrjet, bizneset që u është vënë shiriti të klasifikohen punohet apo jo në to. Nëse punohet të vazhdojnë punën, për dëmtimet biznesi e merr përsipër vetë riparimin”, tha Gjika.

Lekundjet e tokes me 26 nentor tregon Gjika kane demtuar rreth 40 biznese dhe 9 mije punonjes ndodhen ne udhekryeq prandaj Kryetari i Shoqates se Fasonisteve te Shqiperise i drejton kete thirrje qeverise.

“Qeveria të realizojë ato që thotë”, tha ai.

Nderkohe Partia Demokratike ka nisur nje tur degjesash me biznesin ne te gjithe vendin. Drejtori i Kabinetit Dorian Teliti deklaron se klima e krijuar po detyron shume sipermarrje te ulin qepenat.

Për të nxjerrë biznesin nga vështirësitë Partia Demokratike sugjeron dhe zgjidhjet.

“Duke filluar që nga heqja e taksës së pronës, abulimi i faturës së energjisë elektrike deri në momentin e riparimit të dëmeve, duke filluar pezullimin e pagesave të sigurimeve shoqërore e shëndetësore, do të paguhen por jo sot. Qeveria mirë është që këto propozime ti përdorë dhe ti marrë parasysh në mënyrë që ti vijë në ndihmë biznesit” tha Teliti.

Keto sugjerime i bashkohen platformës ekonomike që selia blu ka propozuar para fatkeqësisë natyrore që goditi vendin si aplikimi i taksës së sheshtë, ulja e sigurimeve shoqërore, çmimi i energjisë e të tjerë./abcnews.al