Bisedoi me Putin, Scholz: Nuk shprehu as kërcënim kundër meje as ndaj Gjermanisë

schedule16:35 - 5 Shkurt, 2023

schedule 16:35 - 5 Shkurt, 2023

Presidenti rus Vladimir Putin, në bisedat e tij telefonike me kancelarin gjerman Olaf Scholz , “nuk shprehu asnjë kërcënim kundër meje apo kundër Gjermanisë” , tha vetë Scholz në një intervistë të botuar sot nga gazeta e së dielës Bild am Sonntag.

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson , duke folur për BBC në lidhje me nevojën për një dokumentar në fillim të kësaj jave, tha se lideri rus e kërcënoi atë me një sulm raketor që do të “zjaste vetëm një minutë”.

Kremlini tha se Johnson po gënjen.

Solz tha se nga bisedimet që pati me Putinin u bë e qartë se ata kanë pikëpamje shumë të ndryshme për luftën në Ukrainë, të cilën Rusia e quan një “operacion special ushtarak” .

“Ia bëra shumë të qartë Putinit se vetëm Rusia mban përgjegjësinë për luftën”, tha Soltz. “Rusia pushtoi fqinjin e saj pa asnjë arsye, për të vënë nën kontrollin e saj pjesë të Ukrainës ose të gjithë vendin,” tha Soltz.

Për shkak se pikëpamja e Gjermanisë është se veprimet e Rusisë shkelën kuadrin e paqes të Evropës, Berlini po i ofron Ukrainës ndihmë ekonomike, humanitare dhe ushtarake, shpjegoi kancelarja gjermane.

Ka një marrëveshje me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky që armët e furnizuara nga Perëndimi duhet të përdoren vetëm në territorin ukrainas dhe jo rus, tha Soltz. “Ne kemi një konsensus për këtë,” shtoi ai./abcnews.al/