FOTO/ Del dokumenti, Meta drejt shpalljes së datës së zgjedhjeve në bashkitë pa kryetar

schedule12:45 - 14 Janar, 2022

schedule 12:45 - 14 Janar, 2022

Presidenti Ilir Meta tha se ka nisur procedurat për të shpallur datën e zgjedhjeve për bashkitë që nuk kanë kryetar.

Meta tha se i ka dërguar një letër Komisionerit Zgjedhor për të marrë informacion mbi bashkitë që nuk kanë kryetar në mënyrë që të vijohet më pas me procedurat që ndjekin për zgjedhjen e krerëve të tyre.

Në këtë mënyrë, Meta është duke shkuar drejt shpalljes së datës së zgjedhjeve të pjesshme lokale. Më herët, ai kishte deklaruar se vetë kryedemokrati Lulzim Basha i kishte kërkuar shtyrjen e datës së zgjedhjeve lokale për shkak të zhvillimeve të brendshme në PD.

Presidenti tha se nuk ka nevojë të konsultohet me askënd pasi këto janë zgjedhje lokale dhe jo të përgjithshme.

“Zgjedhjet duhej të ishin bërë më herët, jemi shumë vonë”, tha Meta.

“Kemi filluar procedurat për t’i dhënë zgjidhje një çështjeje që Gjykata Kushtetuese nuk e ka zgjidhur. Kemi një situatë absurde që disa bashki në vend drejtohen pa kryetarë, duke cënuar shërbimin e qytetarëve , por edhe duke rritur abuzimin.  Kjo nuk mund të vazhdojë pafundësisht edhe se kjo mund t’i interesohej disa faktorëve, por jo qytertarëve. Presidenti s’ka çfarë të presë më, sepse priti mjaftueshëm Gjykatën Kushtetuese”, tha ai.

Më poshtë, kërkesa që Meta i ka nisur Celibashit:

 

 

 

/abcnews.al