Basha thirrje për 2 marsin: Duhet ti përgjigjemi çdo thirrje në mbrojtje të Kushtetutës

11:16 | 26/02/202011:160

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka bërë thirrje strukturave të partisë që ti bashkohen tubimit të thirrur nga Presidenti i Republikës me 2 mars.
Kryedemokrati përmes një mesazhi të dërguar strukturave të PD-së thekson se duhet t’i përgjigjen çdo thirrje në mbrojtje të Kushtetutës dhe funksionimin demokratik të institucioneve të pavarura.

Ndër të tjera ai ka theksuar se e mbështet tubimin e thirrur nga Presidenti për Kushtetutën

Gazetari i ABC News Juxhin Mustafaraj raporton se mesazhi që kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha i ka dërguar strukturave të partisë, ka qenë në formën e një thirrje që të marrin pjesë në këtë tubim të thirrur nga presidenti i Republikës në mbrojtje të Kushtetutës. Ndërkohë një gjë që vihet re është se zakonisht në protesta PD-ja ka pasur një mirorganizim ku simpatizantë të ndryshëm vinin me makina, ndërsa në këtë tubim duket se nuk ka një angazhim të tillë. Gjithashtu ai ka bërë me dije se nga ana e opozitës nuk do të ketë fjalime në tubimin e 2 marsit.

Mesazhi i plotë:

Të nderuar Kryetarë,

Më poshtë mesazhi i Kryetarit Basha për tubimin e organizuar nga Presidenti i Republikës më datën 2 Mars 2020, ora 17:00, ne Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”:

“Si qytetarë që duam që vendi të bëjë hapa para drejt konsolidimit të demokracisë, duhet t’i përgjigjemi çdo thirrje në mbrojtje të Kushtetutës dhe funksionimin demokratik të institucioneve të pavarura. Prandaj unë e mbështes tubimin e thirrur nga Presidenti për Kushtetutën!”.

Persa i perket kujdo qe ju pyet sigurisht qe te gjithe ne duhet te jemi atje ne mbeshtetje te presidentit , ne mbrojtje te kushtetutes ! Organizim me autobuze apo me makina per arsye financiare nuk do te kete !/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono