Basha: Dekonspirimi i aksionit për arrestimet nga Fatmir Xhafa

schedule15:21 - 24 Nëntor, 2017

schedule 15:21 - 24 Nëntor, 2017

Lulzim Basha mbërriti në Kryesinë e Kuvendit për një takim me të tijtë, anëtarë të Komisionit të Ligjeve dhe Sigurisë. Në dalje para gazetarëve akuzoi kryeministrin dhe ministrin e Brendshëm për dekonspirimin e aksionit për arrestimin e ish-zyrtarëve të lartë të Policisë së Shtetit.

“Si mund të arrestojë Xhafaj ish-drejtorin e Policisë së Vlorës, që për katër vite ka mbrojtur vëllain e tij. Fatmir Xhafaj po refuzon të zbatojë urdhrin ndërkombëtar të arrestimit për vëllain e tij”.

Demokratët janë dakord me Vettingun në polici, madje dhe qeveri e politikë, por të tjera duhet ta bëjnë.

“Pastrimi duhet të nisë me Vettingun jo të policisë, por të ministrisë dhe të qeverisë. Kjo duhet kryer nga ekipe profesionale dhe me integritet. Natyrisht kjo nuk mund të ndodhë pasi gjithë skema kontrollohet nga Edi Rama. Hapi i parë është largimi i Edi Ramës”.

Ndërkohë, Basha paralajmëroi veprim ligjor për çështjen e prokurorit të përgjithshëm.

“Qëndrimi ynë për Prokurorin e Përgjithshëm është i qartë: atë nuk mund të emërojë Edi Rama, Fatmir Xhafaj apo Saimir Tahiri. Ne kemi një plan të qartë veprimi”.

Ndërsa i pyetur për nismën e mazhorancës për shkarkimin e kryetarit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Basha tha se çdo veprim i mazhorancës do të ishte antikushtetues.

“Nuk ka asnjë mundësi kushtetuese që kreu i KQZ të shkarkohet nga kjo mazhorancë. Çdo shkelje do marrë përgjigjen e merituar”./abcnews.al

 

https://youtu.be/JZK5kup9Lf4