Barnat pa recetë, 204 farmaci kalojnë në “sitë”

schedule10:37 - 26 Tetor, 2018

schedule 10:37 - 26 Tetor, 2018

Që nga krijimi i Task-Forcës per kontrollin e barnave 204 subjekte kanë kaluar në sitën e inspektorëve të shëndetësisë.

90 prej tyre kanë rezultuar me shkelje administrative pjesa më e madhe për tregtimin e barnave pa recetë.

Për 79 farmaci Task-Forca i ka kërkuar Urdhrit të Farmacistit rishikim të licensës.

Ndërkohë ministrja e Shëndetësise dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu deklaroi se; “Nuk do të ketë asnjë tolerancë për farmacitë që abuzojnë me shëndetin e qytetarëve. Masat do të përshkallëzohen, jo vetëm gjoba por edhe heqje license për subjektet që shkelin rregullat”. /abcnews.al