Barcelona duhet ta mbyllë sezonin sa më lart në tabelë, të ardhurat janë të konsiderueshme

schedule19:45 - 2 Maj, 2022

schedule 19:45 - 2 Maj, 2022

Barcelona nuk do të fitojë asnjë titull këtë sezon pasi Real Madrid fitoi titullin e La Liga Santander të shtunën e kaluar, por tani ata duhet të përfundojnë sa më lart në tabelë për të siguruar disa financa shumë të nevojshme.

Prestigji është pjesë e tij, por paratë e përfshira për t’u kualifikuar në edicionin e ardhshëm të Champions League dhe për të luajtur në Superkupën e Spanjës janë më të rëndësishme duke pasur parasysh situatën e tyre delikate financiare.

Ka të paktën 50 milionë euro në lojë në ndeshjet e tyre të ardhshme nga të ardhurat nga dy kompeticionet.

Objektivi i parë është kualifikimi në Champions League. Për të konkurruar në kompeticionin më të lartë të Evropës vitin e ardhshëm, klubi duhet të jetë ndër katër skuadrat e para në ligë për t’u kualifikuar.

Dhe kjo do të thotë një shumë prej 42 milionë eurosh, që janë paratë e përafërta të fituara nga një ekip që kalon në çerekfinale, një raund që klubi pret të arrijë.

Objektivi tjetër do të ishte hyrja në Superkupën e Spanjës. Për ta bërë këtë, ata duhet të përfundojnë të dytët në tabelë.

Edhe pse aktualisht e zënë këtë pozicion, konkurrenca për nënkampionët është më e fortë me Sevilla dhe Atletico Madrid që po afrohen. Të luash në këtë turne, si dhe të kesh opsionin për të fituar një titull më shumë sezonin e ardhshëm, do të thotë të ardhura prej tetë milionë eurosh, u bë e qartë në kasetat audio të drejtuara mes Luis Rubiales dhe Gerard Pique./ h.ll/abcnews.al