Banori i unazës së re për ABC News: Policia erdhi që në orën 05:00 të mëngjesit (video)

schedule08:21 - 12 Nëntor, 2019

schedule 08:21 - 12 Nëntor, 2019

Prej orës 5 të mëngjesit të sotëm IKMT ka nisur aksionin e shembjes së banesave në zonën e Unazës së Re. Një banor i Unazës së Re raportoi në lidhje telefonike për Abc Neës se policia erdhi që në orën 05:00 dhe shoqëroi disa perosna, ndërsa shprehu vendosmërinë se do të vazhdojnë të bëjnë rezistencë në mbrojtje të banesave të tyre.

“Ne do të vijojmë të bëjmë rezistencë. Ka pasur edhe shoqërime të banorëve në polici”.

Të pranishëm në Unazë të Re forca e Rendit, FNSH, të cilët kanë bllokuar rrugën në të dyja anët e Unazës. Tensioni mes banorëve dhe forcave të policisë ka nisur që prej orën 05:00, raportohet edhe për persona të lënduar.

Banorët e Unazës së Re kanë paralajmëruar se nuk do të lejojnë shembjen e banesave./abcnews.al