Banorët e Astirit vazhdojnë me protestat

schedule19:39 - 21 Tetor, 2019

schedule 19:39 - 21 Tetor, 2019

Banorët e Astirit kanë vazhduar me protestat e tyre, të cilat vijojnë prej gati një viti. Ata kërkojnë anulimin e projektit për Unazën e Re. Ata zhvilluan një protestë edhe këtë të hënë. Pas ndryshimeve në Kodin Penal, tanimë ata kanë vijuar me tubimet në trotuare.

Megjithatë në të dyja korsitë e rrugës kryesore kishte forca policie. Gjatë mbrëmjes së sotme nuk pati asnjë tension mes tyre dhe tubuesve.

Megjithatë banorët kanë kërkuar që policia të luftojë krimin e organizuar dhe të mos qëndrojë ndaj protestuesve. Edhe në këtë protestë kishte prezencë të përfaqësuesve të opozitës, si Klevis Balliu, Tritan Shehu dhe Kejdi Mehmetaj.

/ABC News Albania