Arta Marku “dush të ftohtë” prokurorisë së Tiranës

schedule14:36 - 15 Shkurt, 2018

schedule 14:36 - 15 Shkurt, 2018

Kryeprokurorja e Përgjithshme e Përkohshme, Arta Marku ka bërë një deklaratë të fortë, gjatë analizës vjetore në prokurorinë e Tiranës lidhur me cilësinë e hetimeve.Shefja e akuzës, i cilësoi hetime prokurorisë se kryeqytetit pa cilësi, sporadike e me mungesë vizioni për t’u fokusuara në luftën kundër krimit. Sipas saj, prokurorët me kurajo dhe guxim duhet të fokusohen tek hetimi i çështjeve me karakter sensitiv dhe impakt në publik, si korrupsioni, lufta kundër drogës dhe grupeve kriminale që operojnë në qytetin e Tiranës. Në fund Kryeprokurorja deklaroi se duhet identifikim dhe hetim i personave me rekorde kriminale, me pasuri që nuk reflektojnë të ardhurat e tyre, duke krijuar kushtet për pastrim të parave në me disa aktivitete të dyshimta./abcnews.al