Arsyeja pse Kanadaja nuk e pranon Meghanin dhe Harry-n

schedule08:18 - 17 Janar, 2020

schedule 08:18 - 17 Janar, 2020

Plani i Meghan dhe Harry-t ishte të zhvendoseshin në Kanada pas shkëputjes së bujshme nga familja mbretërore britanike, por a do ta kenë aq të lehtë sa e mendonin? Sepse një prej gazetave më të mëdha kanadeze, i ka dalë kundër, dhe ky mund të mos jetë vetëm mendimi i saj.

Sipas “Globe and Mail“, veprimi i Dukës dhe Dukeshës së Sussex, mund të ngacmojë dhe “idenë kanadeze të monarkisë“.

Në fund të fundit, edhe Kanadaja, Elisabetën njeh për mbretëreshë, ajo është monarkja e saj. “. “Mbretërorët tanë nuk jetojnë këtu, jetojnë larg. Dhe nëse dikush prej tyre vjen këtu, kjo ndikon në natyrën e mirëkuptimit dhe marrëdhënieve të ngrohta mes Kanadasë dhe Britanisë“, thuhet në shkrimin e “Globe and Mail“.

Madje sipas kësaj gazete, plani i Harry-t dhe Meghanit për të jetuar atje, mund të shkelë ligjet./abcnews.al