Brexit, arrihet marrëveshja mes Londrës dhe Brukselit

12:15 | 17/10/201912:150

Arrihet marrëveshja mes Brukselit dhe Londrës për sa i përket daljes së Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian. Kryeministri britanik Boris Xhonson u shpreh i emocionuar teksa theksoi se ishte arritur një marrëveshje e madhe dhe e re Brexit. Ndërsa Juncker, me anë të një mesazhi në Tëitter shkruan se aty ku ka vullnet ka dhe marrëveshje.

Mbretëria e bashkuar dhe Bashkimi Europian kanë arritur një marrëveshje për Brexit. Lajmi u konfirmua nga kryeministri britanik Boris Johnson dhe presidenti në largim i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker.

Kreu negociator i Bashkimit Europian për Brexit, Michel Barnier, dha lajmin gjatë një konference për shtyp para Këshillit Europian, jo pa shtuar se durimi është cilësia e të fortëve. Ai theksoi se marrëveshja nuk garanton se Brexit do të ndodhë në 31 Tetor pasi i takon Johnson që të punojë për të marrë miratimin e Mbretërisë së Bashkuar.

Në fakt marrëveshja tashmë duhet të marrë dritën e gjelbër nga liderët e Bashkimit Europian dhe të kalojë nëpër procesin e ratifikimit në parlamentin britanik në fundjavë ku teksti i mëparshëm i arritur mes Londrës dhe Brukselit është refuzuar tre herë.

Nëse Londra do të japë dritën jeshile, vula përfundimtare do të jetë ajo e ambasadorëve të Bashkimit Europian të dielën dhe nga parlamenti europian gjatë seancës plenare javën e ardhshme në Strasburg.

Burime parlamentare thanë agjencinë e lajmeve EFE se parlamenti europian mund të votojë për këtë marrëveshje të mërkurën e ardhshme pas rishikimit që do të bëhet nga komisioni për çështje kushtetuese.

Gjithsesi Parlamenti Europian nuk do të vazhdojë me votimin nëse Dhoma e Përbashkët nuk do e ratifikojë gjatë seancës së jashtëzakonshme plenare të 19 tetorit. Një pikë e përbashkët mes palëve është se nuk do të ketë një shtyrje tjetër për sa i përket Brexit.

/ABC News Albania 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono