Arrestohet ambasadori i Britanisë në Iran

schedule07:38 - 12 Janar, 2020

schedule 07:38 - 12 Janar, 2020

Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Iran është arrestuar gjatë protestave në Teheran gjatë natës.

Rob Macaire ishte i pranishëm gjatë protestave të së shtunës përpara Universitetit Amir Kabir të Teheranit.

Ai u emërua në rolin e Ambasadorit në Prill 2018, duke zëvendësuar Nicholas Hopton.

Iranianët janë mbledhur në rrugët e Teheranit për të kërkuar dorëheqjen e Ayatollah Seyed Ali Khamenei, pasi regjimi pranoi se kishte qëlluar gabimisht një aeroplan civilësh.

Turma të zemëruara u mblodhën mbrëmë në të paktën në katër zona në Teheran, duke brohoritur ‘vdekje për gënjeshtarët’ dhe duke bërë thirrje që udhëheqësi suprem i vendit të hiqte dorë nga gabimi tragjik ushtarak./abcnews.al