Arapi: Skuadra ndihet mirë, kohë e shkurtër për ndryshime të mëdha kundër Vllaznisë

schedule12:45 - 2 Dhjetor, 2021

schedule 12:45 - 2 Dhjetor, 2021

Renato Arapi do të debutojë në stolin e Teutës ditën e nesërme kundër Vllaznisë në sfidën e javës së 11-të të kampionatit, takim që do të luhet në “Elbasan Arena”, ora 16:45.

Një sfidë e rëndësishme kjo për djemtë e detit që pas uljes në stol të Arapit të bëjnë “autokritikë’ për atë humbjen kundër partizanit javën e kaluar.

Në konferencën për shtyp, trajneri Arapi ka folur për përballjen kundër shkodranëve, duke u shprehur se kishtë pak kohë në dispozicion për të bërë ndryshime të mëdha.

“Ajo që më ka bërë përshtypje ka qenë dëshira dhe entuziazmi që ka shfaqur ekipi. Kjo të bën të ndihesh mirë.  Jam shumë i kënaqur që ekipi ka pasur dëshirë dhe entuziazëm. Jemi munduar që të ndryshojmë pak gjëra dhe ekipi ka reaguar shumë mirë, edhe pse është e vështirë që në një kohë kaq të shkurtër skuadra t’i thithë ato që kërkojmë ne.

Ndryshimet e mëdha nuk është se mund t’i bëjnë mirë ekipit. Jemi munduar të kemi një skuadër të ekuilibruar, pasi ekipi ka pësuar. E kam thënë dhe kur kam qenë lojtar, nuk është faji i mbrojtjes kur pësojmë apo kur sulmojmë nuk janë vetëm sulmuesit. Do të mundohemi që të bëjmë një lojë grupi sa më të mirë”.

Vlerësimi për Vllazninë: “Është një nga ekipet më të mira të momentit.  Për mendimin tim, edicionin e shkuar ka qenë një skuadër më e rrezikshme, megjithatë afrimet që ka bërë këtë vit janë duke bërë paraqitje të mira. Uroj t’i marrim maksimumin kësaj ndeshjeje, pasi e kemi përgatitur në mënyrën e duhur, që gjithçka të shkojë siç e mendojmë ne.

Problemet te Teuta: “Kemi dy mungesa, Aleksin, që është një nga lojtarët kryesorë të ekipit, dhe Todorovskin, por kemi një grup lojtarësh shumë të mirë, kushdo që do të aktivizohet ka aftësitë të zëvendësojë çdo lojtar në çdo pozicion. Ndryshimet janë të vështira, aq më tepër në një kohë kaq të shkurtër, por këto ditë kemi punuar dhe në aspektin e mbrojtjes, diçka që e kemi pasur pak problem. Shpresojmë që ato që kam kërkuar t’i zbatojmë dhe në fushë.

Edhe kur kam qenë futbollist në çdo ndeshje kam hyrë për të fituar, pavarësisht çfarë sjell fusha e lojës. Me të njëjtin mentalitet do të futem dhe si trajner”, përfundoi tekniku i durrsakëve. /f.a/abcnews.al