Arabia Saudite mendon ende se mund të blejë reputacionin me para

schedule00:30 - 30 Qershor, 2022

schedule 00:30 - 30 Qershor, 2022

The Economist

Përktheu: Sonila Backa-abcnews.al

Një turne golfi do ta bënte një burokrat  të përkëdhelur saudit të lumtur. Ky turnament është më i shkurtër, 54 topa të futur në vrimën e fushës për tre ditë, ndryshe nga 72 në katër ditë që kanë turnamentet e tjerë. Lojtari më pak i dobët nuk mund të dalë pa gjë, ku edhe më i keqi fiton 120 mijë dollarë.

Merrni si shembull një raport të Bankës Botërore për sektorin publik të qetë dhe të mbipaguar të Gjirit, dhe do të krijoni një ide për konceptin që qëndron pas turneut të financuar nga Arabia Saudite.

Turneu i mbështetur nga Arabia Saudite, i cili mbajti ngjarjen e tij inauguruese pranë Londrës më 9 qershor, ka sjellë shumë gjallëri. Pga Tour, pezulloi 17 lojtarë rebelë që morën pjesë në ngjarjen e parë të liv(federata e golfit te arabise saudite).

Tifozët kanë protestuar kundër dezertorëve që marrin shuma të mëdha parash për t’iu bashkuar turneut të ri. Përkundër të gjitha ndryshimeve në Arabinë Saudite gjatë shtatë viteve të fundit, mbretëria ka ngecur në strategjinë e vjetër të përpjekjes për të blerë reputacionin me para.

Megjithëse vetëm disa lëvizje nga politikanët dhe lojtarët, nuk do ta transformojë ekonominë e Arabisë Saudite. As nuk do të jenë shumë argëtuese për sauditët. Vetëm një nga tetë eventet e tij do të luhet në mbretëri, në veri të qytetit të saj tregtar, Jeddah.

Organizatorët kanë luftuar për të gjetur transmetues për turnetë liv. Në shumë vende ato mund të shikohen vetëm në shërbimet e transmetimit, duke përfshirë një në pronësi të qeverisë saudite. Për dekada, kur perëndimorët mendonin për mbretërinë, ata mendonin për masat shtrënguese fetare, një vend ku gratë nuk mund të ngisnin makinën dhe argëtimi ishte i jashtëligjshëm.

Për nder të tij Muhamed bin Salman, princi i kurorës, ka bërë shumë ndryshime, duke lejuar shumë gjëra që dikur nuk lejoheshin. Por qeveria e tij ka burgosur gjithashtu shumë aktivistë; zhvilloi një luftë shkatërruese në Jemen; dhe dyshohet se urdhëroi vrasjen e Jamal Khashoggi, një gazetar saudit.

Sporti, në teori, është një mënyrë për të ndryshuar temën. Arabia Saudite nuk është vendi i parë i Gjirit që investon para për sport. Katari ka shpenzuar rreth 200 miliardë dollarë për t’u përgatitur për organizimin e Kupës së Botës të futbollit në nëntor, raporton abcnews.al.

Blerja e klubeve kryesore të Europës është një argëtim i preferuar i mbretërve. Sauditët u bashkuan vitin e kaluar kur fondi i tyre kryesor i pasurisë sovrane bleu Newcastle United, një ekip i mesëm britanik.

Turneu “liv” është diçka tjetër – jo të zgjedhësh një sport të dashur, por të përpiqesh të pushtosh një të tillë. Gjatë javëve të fundit, edhe fanatikët më apolitikë të golfit dukeshin të mërzitur. Tifozët e dinë se sporti është një biznes i madh.

Disa kritikë gjithashtu ankohen se dy nga tetë ngjarjet në turneun e golfit të këtij viti do të luhen në fusha në pronësi të Donald Trump. (Kampionati uspga, një turne i krijuar prej kohësh, do të mbahej në kursin e tij në New Jersey këtë vit, por organizatorët e ndërprenë kontratën pas trazirave të Kapitolit të vitit të kaluar.)

Sauditët kanë përdorur prej kohësh paratë si një mjet diplomatik.

Më 22 qershor, Princi Muhamed bëri vizitën e tij të parë në Turqi që nga vrasja e Khashoggi, e cila ndodhi në konsullatën e mbretërisë në Stamboll. Rexhep Tajip Erdogan, presidenti turk, ishte një kritik i ashpër i princit për disa vite.

Por ndjenja e tij për drejtësi është ftohur së bashku me ekonominë turke. Princi do të shpresojë të bëjë të njëjtin mashtrim në korrik kur Joe Biden të vizitojë vendin për herë të parë si president. Sauditët mund të kenë pak për të ofruar për çmimet e naftës ose sanksionet kundër Rusisë, dy nga prioritetet e presidentit.

Por princi dhe ministrat e tij ndoshta do të shpallin miliarda dollarë investime të reja në Amerikë, në çdo gjë, nga tregtia elektronike te energjia e pastër. Arabia Saudite është një partner i vjetër i Perëndimit por ka pak mbështetje jashtë elitave politike dhe të biznesit. Një sondazh i Gallup në mars zbuloi se vetëm 33% e amerikanëve mendonin pozitivisht, shtatë pikë poshtë Kubës, një vend nën embargon amerikane për gjashtë dekada, raporton abcnews.al.

Një sondazh në vitin 2020 nga YouGov zbuloi se vetëm 14% e britanikëve e pëlqenin mbretërinë, duke e vendosur atë në të njëjtin nivel me Bjellorusinë. Ka mënyra më të mira për të përmirësuar imazhin.

Njëra është të llogarisni veprimet tuaja. Arabia Saudite ka lehtësuar represionin gjatë viteve të fundit. Ajo ka hapur edhe dyert për të huajt, duke futur vizat turistike për herë të parë në vitin 2019.

Në dhjetor, mbretëria mbajti një festival muzikor vallëzimi në Riad, kryeqyteti, i cili tërhoqi dj me emra të mëdhenj si David Guetta. Qindra mijëra pjesëmarrës u mblodhën nga i gjithë vendi. Ngjarja ndikoi pozitivisht.

Ajo gjithashtu u kushtoi një pjesë të asaj që sauditët po investojnë në sipërmarrjen e tyre të diskutueshme të golfit. Por mënyra më e mirë për të ndryshuar reputacionin e mbretërisë është sigurisht ndryshimi i vetë mbretërisë.

/abcnews.al