Anglia në Ligën B, Franca e Gjermani të tretat, Nations League ngre alarmin e “Katar 2022”

schedule13:00 - 27 Shtator, 2022

schedule 13:00 - 27 Shtator, 2022

Më pak se dy muaj para Kupës së Botës, Gjermania është gjithashtu në vështirësi dhe Italia, mes keqardhjeve, është e shqetësuar për shortin e “EURO 2024”.

Anglia zbriti në Ligën B, Franca e treta më keq dhe gjithashtu Gjermania në vështirësi. Nga ndeshjet e fundit të grupeve të Ligës së Kombeve duket qartë ( përveç keqardhjeve të shumta për mungesën e kualifikimit të Italisë në “Katar 2022”)  kriza e rezultateve të kampionëve në fuqi të botës dhe gjysmëfinalistes së Rusisë 2018 dhe dy muaj nga Kupa e Botës, për evropianët e mëdhenj alarmi është ndezur pasi edhe gjermanët me siguri nuk kanë shkëlqyer (e vetmja fitore 5-2 ndaj Azzurrit dhe vendi i tretë në grup pas Hungarisë).

Belgjika, Portugalia dhe Spanja janë pak më mirë, sonte do të luhet “Final Four” mes spanjollëve dhe portugezve.

Ndoshta fajin për rezultatet e dobëta të emrave të mëdhenj i takon edhe kalendarit të veçantë të këtij sezoni, prej të cilit kombëtaret paguajnë çmimin më të lartë ndër nevojat e klubeve.

Ndërkohë, dënimet e Nations League mund të kenë pasoja të rënda në rrugën e Italisë drejt kampionatit të ardhshëm europian, pasi në shortin e grupeve kualifikuese për Euro 2024 të planifikuar për më 9 tetor, blutë e Mancinit rrezikojnë të përballen me një  Angli dhe Francë.

Rregullorja parashikon, në fakt, që përveç katër skuadrave që do të shkojnë në Final Four, në vazon 1 do të jenë nënkampionët e katër grupeve në Ligën A plus dy të tretat më të mira.

Por forma e dobët e treguar nga kombëtaret “big” i bën me shpresë skuadrat më të vogla, për të cilat tashmë shanset për të shkaktuar ndonjë surprizë janë mëse reale. /f.a/abcnews.al