Analizë: Vdekja e Princit Philip lë në udhëkryq familjen mbretërore britanike

schedule12:06 - 19 Prill, 2021

schedule 12:06 - 19 Prill, 2021

Analizë nga Max Foster dhe Lauren Said-Moorhouse, CNN

Hidhërimi dhe humbja kanë një mënyrë për të bashkuar familjet së bashku, dhe kjo nuk ishte rastësi të shtunën.

Familja mbretërore britanike është përballur me disa kriza kohët e fundit, por varrimi i Dukës së Edinburgut sinjalizoi një fazë të re në monarki.

Për herë të parë në 73 vjet, Mbretëresha është pa shokun e saj të shpirtit, këshilltarin e saj më të mirë që ka qenë gjithmonë aty për të.

Mbretëresha shpesh i drejtohej burrit të saj për këshilla profesionale dhe gati gjithmonë i dëgjonte ato. Në prapaskenë, ai mori udhëheqjen e familjes në shumë aspekte. Tani klani po harton një rrugë të re përpara, pasi të vendosi patriarkun e tyre të dashur në pushtet.

Ajo që po shohim tani është një monarki që përshtatet dhe evoluon në kohë reale. Është një periudhë e ndërlikuar për Mbretërinë e Bashkuar, e cila nuk është aq e bashkuar tani. Thirrjet për pavarësi nuk janë laruar në Skoci, trazira të dhunshme kanë shpërthyer në  disa zona të Irlandës së Veriut javët  e fundit dhe Anglia po përballet me një krizë identiteti pas Brexit.

Mbretëresha, siç e ka zakon, do të vazhdojë angazhimet e saj të përjetshme ndaj detyrave dhe shërbimeve. Ajo ende do të përcaktojë monarkinë si një simbol të unitetit dhe vazhdimësisë. Por ne po shohim gjithashtu anëtarët e familjes mbretërore që po mblidhen rreth saj në mungesë së Princit Philip.

Pavarësisht disa fërkimeve në marrëdhënie të ndryshme familjare, fëmijët e saj, nipërit dhe mbesat, dolën dhe treguan sesi ajo po e përballonte  humbjen e të shoqit dhe ndanë kujtime të bukura për Dukën dhe punën e tij.

Për shkak të mbretërimit të jashtëzakonshëm të mbretëreshës, 72-vjeçari Charles është trashëgimtari më i gjatë në botë, i cili u bë i tillë në moshën 3-vjeçare kur princesha e atëhershme Elizabet mori fronin. Por asnjë pozicion i tij pasardhës nuk ka qenë aq thelbësor. Ai tani merr rolin si i besuari më i afërt i Mbretëreshës, si një mbret në pritje. Ai do ta ndihmojë në menaxhimin e situatave bashkë me William, ndërkohë që Harry dhe gruaja e tij Meghan janë tërhequr nga detyrat mbretërore.

Përçarja e thellë midis dy vëllezërve është spekuluar shumë kur Sussex-ët dhanë një intervistë për Oprah Winfrey, muajin e kaluar. Dyshja janë lënduar thellë. Nga ana e Harryt, ai thotë se nuk i kishte mbetur asgjë veçse të shkëputej nga Britania e Madhe pasi gruaja e tij ishte e pambrojtur nga monarkia dhe tabloidet. Ndërkohë William ndihet i braktisur nga vëllai i cili supozohej të ishte pranë tij në monarkinë e ardhshme.

Para varrimit, u përfol shumë sesi vëllezërit do të ndiqnin arkivolin e Princit Philip. Ata ecën paralele me njëri tjetrin, por të ndarë nga kushëriri i tyre Peter Philips. Në fund, Peter mbeti një hap mbrapa, dhe ata natyrshëm ranë në sinkron. Aty ishte momenti kur pamë bashkë Harryn dhe Williamin.

Të shihnim vëllezërit e ribashkuar, pavarësisht nga ndryshimet aktuale, ishte jashtëzakonisht e rëndësishme. Harry nuk ka nevojë të rikthehet në rolin e tij mbretëror, por ata duhet të rregullojnë marrëdhëniet e tyre dhe William ka nevojë për dikë që të besojë. Ai person duhet të jetë Harry, personi i vetëm që e kupton William. Kate mund të jetë gruaja e William, por Harry është ai që ka kaluar periudha të vështira me vëllain e tij. Ai e kupton mbretërinë dhe detyrat që vijnë bashkë me të.

Sfida është sesi klani përgatitet për gjeneratën e ardhshme të monarkisë. Mbretëresha mbetet tepër popullore dhe sistemi është i sigurt për sa kohë që ajo është në fron. Ata duhet të gjejnë një mënyrë që mbretërimi i Charles të vlerësohet po aq lart, dhe kjo do të kërkojë ndihmën e të dy djemve të tij./e.b-abcneës.al./Përshtati nga CNN, e.b-abcnews.al