Ambasadori francez: Pasoja nëse Kurti dhe Vuçiç nuk respektojnë marrëveshjet e arritura

schedule23:30 - 20 Mars, 2023

schedule 23:30 - 20 Mars, 2023

Ambasadori i Francës në Kosovë, Olivier Gero deklaroi se kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiç “do të mbajnë pasojat” nëse nuk respektojnë marrëveshjet që kanë arritur në Bruksel dhe Ohër.

“Ne do të monitorojmë me kujdes respektimin e këtyre marrëveshjeve. Do të ketë pasoja nëse nuk respektohen këto marrëveshje, duhet ditur se ka qenë marrëveshja më e mirë e mundshme, jemi në rrugën e normalizimit dhe synimi ynë është normalizimi i plotë”, tha Gero në një intervistë për mediat në Kosovë.

Ai shtoi se nuk do ta sqarojë çështjen e termave të përdorur dhe se nuk ka paqartësi apo paqartësi sa i përket zbatimit të Bashkësisë së Komunave me shumicë serbe.

Sipas tij, ka pasur detyrime të ndërsjella edhe para agresionit kundër Ukrainës.

“Kontributi ynë është që këto çështje të zgjidhen në atë mënyrë që perspektiva e të dy vendeve, në kontekstin e krijuar pas agresionit rus në Ukrainë, t’i inkurajojë të dyja vendet të lëvizin edhe më shumë drejt BE-së”, tha ambasadori Gero./abcnews.al