Aleati i Putin: Ushtarët e regjimentit Azov do dalin para gjyqit

schedule13:52 - 30 Qershor, 2022

schedule 13:52 - 30 Qershor, 2022

Anëtarët e kapur të forcave të armatosura të Ukrainës që shërbyen në Regjimentin Azov do të përballen me gjyq, ka thënë kryetari i dhomës së ulët të parlamentit të Rusisë.

“Këta nacionalistë, duart e të cilëve janë të mbuluara me gjak, nuk janë njerëz. Ata janë në pritje të gjykimit”, tha Vyacheslav Volodin, një aleat i Presidentit Vladimir Putin, në një postim në Telegram.

Regjimenti i Azov luajti një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e qytetit port juglindor të Ukrainës, Mariupol, nga forcat ruse për muaj të tërë përpara se të rrethohej dhe përfundimisht të dorëzonin armët. /abcnews.al