Akuzat për mbizotërimin e informacionit/ Kina: SHBA është perandoria e vërtetë e gënjeshtrës

schedule23:03 - 30 Shtator, 2023

schedule 23:03 - 30 Shtator, 2023

Shtetet e Bashkuara janë “perandoria e vërtetë e gënjeshtrës”, tha të shtunën Ministria e Jashtme kineze, duke kritikuar një raport të Departamentit të Shtetit të SHBA-së që akuzonte Pekinin se po lëvronte miliarda dollarë çdo vit në përpjekjet e manipulimit të informacionit.

Kina po manipulon mediat globale përmes censurës, mbledhjes së të dhënave dhe blerjeve të fshehta të mediave të huaja të lajmeve, sipas një deklarate të Departamentit Amerikan të Shtetit, shkruan Reuters.

Pavarësisht burimeve të paprecedentë kushtuar fushatës, Pekini kishte goditur “pengesa të mëdha” kur synonte vendet demokratike, për shkak të shtyrjes së mediave lokale dhe shoqërisë civile, sipas raportit, i cili u hartua nën një mandat të Kongresit për të detajuar manipulimin e informacionit shtetëror.

Raporti ka shpërfillur faktet dhe në vetvete është informacion i rremë, tha ministria e Jashtme kineze në një deklaratë.

“Faktet kanë vërtetuar në mënyrë të përsëritur se Shtetet e Bashkuara janë ‘perandoria e vërtetë e gënjeshtrës’”, thuhej më tej./abcnews.al