Akulli i Antarktidës që shkrihet me shpejtësi rekord, shkakton shqetësim për kafshët

schedule16:15 - 6 Korrik, 2021

schedule 16:15 - 6 Korrik, 2021

Një studim i ri mbi mjedisin në Antarktidë zbuloi se streha e fundit e sigurt e mbetur në rajon për kafshët që duan akullin dhe i shpëtojnë temperaturave të larta ka filluar të shembet.

Studimi u krye në një universitet amerikan në Uashington.

Shkencëtarët thanë se zona e fundit akullnajore e Antarktidës në veri të Grenlandës e mbuluar normalisht me akull gjatë gjithë vitit, është prekur nga ndryshimi i klimës.

Sipas shkencëtarëve, kafshë të tilla si ariu polar mbështeten në mbulesën e përhershme të akullit për të ndërtuar strofkat e tyre, ku ata rritin të vegjlit e tyre dhe i përdorin ato si platforma për të kërkuar ushqim, por rritja e temperaturave globale nënkupton zonat e mbuluara me akull në Antarktidë është bërë më i pakët dhe i shpërndarë.

“Shkencëtarët zbuluan se në pjesët e tjera të Antarktidës, akulli ka rënë gradualisht gjatë viteve të fundit,” tha bashkëautorja e studimit Christine Laider.

Sipas shkencëtarëve, rreth 80% e shkrirjes ishte për shkak të faktorëve të lidhur me motin, të tilla si era dhe ngrohja globale.

Studimi sqaroi gjithashtu se erërat shtynin disa akuj deti nga zona dhe se uji luajti një rol të rëndësishëm në ngrohjen e oqeanit duke lejuar që më shumë rrezet e diellit të kalonin përmes.l.k/abcnews.al