Aktorja e njohur akuzon çmimet Oscar për racizëm

schedule20:19 - 8 Shkurt, 2023

schedule 20:19 - 8 Shkurt, 2023

Aktorja amerikane Danielle Deadwyler akuzon se industria e filmit është “e ndikuar thellësisht nga racizmi sistematik”, pasi asnjë grua e zezë nuk u nominua për aktoren më të mirë në Oscar të këtij viti.

Deadwyler pritej të njihej për performancën e saj në dramën Till.

Por ajo nuk u nominua, ashtu si edhe Viola Davis, e cila gjithashtu u sugjerua gjerësisht se do të ishte në garë.

Deadwyler tha se ka një racizëm të fshehtë në shoqëri dhe në shumë institucione në jetën amerikane.

Në filmin Till, aktorja luan nënën e Emmett Till, një djali 14-vjeçar me ngjyrë, i cili u vra nga një grup njerëzish në Misisipi në vitin 1955, pasi u akuzua që i fishkëlleu një gruaje të bardhë.

Duke folur për BBC Radio 4, Deadwyler tha: Historia kinematografike është mbi 100 vjet e vjetër. Unë do të guxoja të them se sistemi është thellësisht i ndikuar nga racizmi sistematik që ka formuar në vendin tonë.

Deadwyler u vlerësua gjerësisht për performancën e saj në “Till” dhe u konsiderua si një nga favoritet për t’u nominuar në kategorinë e aktores kryesore në Academy Awards të këtij viti.