Afrika e Jugut pritet të paguajë shuma të majme për të promovuar vendin, reagojnë banorët: Jemi të zhytur në varfëri

schedule15:53 - 8 Shtator, 2023

schedule 15:53 - 8 Shtator, 2023

Një propozim për të paguar komedianin fitues të çmimit Emmy, Trevor Noah, 33 milionë rand (1.7 milionë dollarë) për të promovuar Afrikën e Jugut si një destinacion turistik, ka shkaktuar kritika në vend.

Ministrja e Turizmit të Afrikës së Jugut, Patricia de Lille, informoi parlamentin për planin për t’i paguar Noah që të shfaqej në një video pesëminutëshe që të reklamonte turizmin e Afrikës së Jugut.

Shumë deputetë e kanë kundërshtuar sugjerimin, por de Lille thotë se komediani dhe prezantuesi nuk do të paguhen duke përdorur fondet publike.

Ajo tha se ai do të paguhej duke përdorur fondet private nga Këshilli i Biznesit të Turizmit të Afrikës së Jugut, një organizatë që përfaqëson turizmin e vendit.

Disa afrikano-jugorë kanë kritikuar gjithashtu marrëveshjen e planifikuar përmes mediave sociale duke thënë se marrëveshja është e kotë. Ndërsa të tjerët pretendojnë se kjo është një çmenduri pasi shumë afrikano-jugorë po përballen me vështirësi financiare.

“Ne presim që qeveria të mos shpërdorojë paratë që nuk i kemi për gjëra të kota. Nuk na intereson se çfarë është ai, vendi është në varfëri. Pa energji elektrike, pa punë, por qeveria ka 33 milionë për t’i dhënë Trevor Noah. Çfarë ka kontribuar Trevor Noah në përmirësimin e këtij vendi,” tha një banor në rrjetet sociale.

Megjithatë, të tjerë afrikano-jugorë argumentojnë se fuqia e yllit të Hollivudit mund të nxisë turizmin e Afrikës së Jugut.

Në mars të këtij viti, Noah dhe legjenda e tenisit Roger Federer, të cilët të dy kanë kombësi të përbashkëta afrikano-jugore dhe zvicerane, morën pjesë në një fushatë që promovonte Zvicrën si një destinacion udhëtimi.