Afganistan, ushtria ka evakuuar më shumë se 3,200 amerikanë

schedule07:42 - 18 Gusht, 2021

schedule 07:42 - 18 Gusht, 2021

Më shumë se 3200 persona janë evakuuar nga ushtria amerikane në Afganistan, kryesisht anëtarë të trupit diplomatik amerikan, me avionë transporti.

Mediat e huaja bëjnë me dije se një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë ka bërë me dije se  përveç 3,200 amerikanëve, afro 2,000 refugjatë afganë u evakuuan gjithashtu në fluturimet ushtarake si pjesë e operacionit të evakuimit të vazhdueshëm dhe u transportuan në Shtetet e Bashkuara.

Ndërkohë 1.100 amerikanët, banorët e përhershëm dhe anëtarët e familjeve të tyre u pritën vetëm dje. “Tani që kemi krijuar një rrjedhë, ne presim që këto numra të rriten me shpejtësi,” siguroi zyrtari.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price njoftoi të martën se Shtetet e Bashkuara kishin përfunduar largimin e stafit të ambasadës, ndërsa stafi i mbetur diplomatik po ndihmonte me largimin e qytetarëve amerikanë dhe aleatëve afganë.

Gjatë një konference të rregullt për shtyp në Departamentin e Shtetit, Price tha gjithashtu se ish -ambasadori amerikan në Afganistan John Bass do të shkonte në Kabul për të ndihmuar me largimin e tij.

Zëdhënësi vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të mbajnë praninë e tyre diplomatike në aeroportin e Kabulit pas afatit për nisje më 31 gusht, nëse kushtet lejojnë. e.su./abcnews.al