Abuzimet me pronat në Spille, shkon në 23 numri i personave nën hetim

schedule17:29 - 20 Shkurt, 2018

schedule 17:29 - 20 Shkurt, 2018

Abuzimi me pronat në bregdetin e Spillesë çon në pranga pesë zyrtarë të Bashkisë së Rrogozhinës, ndërsa kreut aktual të bashkisë i bllokohet pasaporta me vendim gjykate.

Prokuroria thekson se nën hetim janë 23 persona, të cilët kanë qenë funksionarë ose ish-funksionarë publik në qytetit bregdetar.

Abuzimi me rreth 110.000 m2 tokë ranishte në zonën bregdetare të Spilles të Kavajë, ka çuar në hetim 23 funksionarë edhe ish-funksionar të qytetit bredetar.

Prokuroria dhe Policia kanë zbardhur skemën e mashtrimit me pronën publike, ku emri më i rëndësishëm që po hetohet është kreu aktual i bashkisë së Rrogozhinës, Beqir Nuredini, të cilit iu ndalua dalja jashtë shtetit me vendim gjykate.

Policia sqaron se e njëjta skemë ishte përduar edhe për 27 biznese në Spille. Ndërtimet e këtyre lokaleve rezultojnë vetëm mbi bazën e një aplikimi në Bashkinë Rrogozhinë, duke paraqitur vetëm një plan vendosje.

Operacioni “Ranishtja 2” është vijim i një hetimi disa mujor ndërmjet Policisë dhe prokurorisë, ku individët pasi tjetërsonin tokën ranore e regjistronin në Hipotekë në emër të të afërmve të tyre./abcnews.al