Ish-Presidentja e Koresë së Jugut dënohet me 24 vjet burg

schedule08:34 - 6 Prill, 2018

schedule 08:34 - 6 Prill, 2018

Ish-presidentja koreanojugore, Park Geun-hye u dënua me 24 vjet burg nga gjykata e Seulit. Ajo u përball në Gjykatë me 18 akuza, mes të cilave korrupsion, abuzim me pushtetin dhe publikim të sekreteve shtetërore, për të cilat u gjet fajtore. Prokuroria kishte kërkuar 30 vjet burg për ish-Presidenten. Park, e cila prej më shumë se një viti ndodhet në një burg të Seulit, nuk ishte e pranishme në sallën e gjyqit në momentin e dhënies së dënimit./abcnews.al