A keni menduar ndonjëherë pse ka kaq shumë lojtarë me ngjyrë te Crystal Palace?

schedule19:15 - 6 Shkurt, 2023

schedule 19:15 - 6 Shkurt, 2023

Në ndeshjen e fundit të Premier League kundër Newcastle për Crystal Palace, 9 nga 11 lojtarë ishin me ngjyrë.

Trajneri i skuadrës është Patrick Vieira, trajneri i vetëm me ngjyrë këtë sezon në Premier League dhe një nga vetëm dy në top 5 ligat (është edhe Antoine Comboiret i Nantes).

Në top 5 transferimet e Crystal Palace, të gjithë lojtarët ishin me ngjyrë, dhe në top 11, janë tetë prej tyre. Në merkaton e dimrit, dy lojtarë të tjerë me ngjyrë iu bashkuan skuadrës Nauiru Ahamada nga Shtutgarti dhe Albert Lokonga nga Arsenali.

E keni pyetur ndonjëherë veten pse ka kaq shumë zezakë në Crystal Palace?

Crystal Palace është i bazuar në periferi jugore të Londrës ku vetëm 48.4% e popullsisë janë të bardhë.

Ky qytet quhet Croydon. Ka një popullsi prej 390,000 banorësh dhe historikisht ka qenë shtëpia e shumë njerëzve me ngjyrë. Që nga viti 2021, përqindja e të bardhëve në Croydon është vetëm 48.4%.

Crystal Palace tradicionalisht ka kërkuar lojtarë të rinj të talentuar në këtë pjesë të qytetit.

Croydon nuk është një vend shumë i qetë, sipas të dhënave të vitit 2022, atje kryhen mesatarisht 36.5 krime për 1000 njerëz. Mesfushori i Arsenalit, Emil Smith Rowe, i cili ka lindur dhe është rritur në qytet, tha: “Duke u rritur në Thornton Heath në Croydon, më treguan histori të ndryshme. Vazhdimisht në lajme u ndezën histori për atë që po ndodhte në anën tonë. Ndonjëherë ishte e frikshme. Nëse nuk do të luaja futboll, çfarë do të bëja në jetë? Ndonjëherë mendoj për të. Miqtë e mi po bënin gjëra që ndoshta nuk duhej të ishin bërë. Ndonjëherë është e vështirë për adoleshentët në këto zona të thonë “jo” sepse nuk dinë çfarë të bëjnë tjetër. Në një moment, familja ime u mblodh dhe më tha: “Kjo nuk është ajo që dëshironi të bëni. “Më ndihmuan”.

Ka edhe futbollistë nga Croydon: për shembull, lojtarët Wilfried Zaha (ylli i Crystal Palace) dhe Aaron Wan-Bissaka (u largua për në Manchester United para sezonit 2019/20), si dhe ish-trajneri Roy Hodgson. /G.D abcnews.al/