A ju vjen aromë e keqe fryma? Mësoni një praktikë si ta luftoni atë

schedule20:55 - 27 Mars, 2022

schedule 20:55 - 27 Mars, 2022

A ju vjen erë e keqe fryma? Shikoni më poshtë se cili është shkaku i erës së keqe të gojës dhe si ta përballoni atë!

Mësoni një praktikë për t’u marrë me të. Është shumë i thjeshtë dhe i shpejtë dhe merr vetëm disa sekonda nga dita juaj dhe në të njëjtën kohë ofron përfitime të shumta. Po flasim për praktikën e kruarjes së gjuhës.

Kruarja e gjuhës mund të tingëllojë e pakëndshme dhe e dhimbshme, por ju sigurojmë që nuk është kështu. Përparësitë e kruarjes së gjuhës:

  1. Lufton erën e keqe të gojës 

Në fakt, kruarja e gjuhës është e vetmja mbrojtje e dobishme kundër erës së keqe të gojës. Pavarësisht nëse frymëmarrja juaj është përgjithësisht e keqe apo jo, në mëngjes frymëmarrja juaj është padyshim pak më e pakëndshme. Sigurohuni që ta bëni të këndshme!

  1. Forcon receptorët e shijes

Kur gjuha juaj mbulohet me aroma, kjo parandalon që sythat e shijes të njohin të gjitha shijet e mahnitshme pas ushqimit tuaj.

  1. Përmirëson tretjen

Sa më shumë pështymë të prodhoni, aq më i lehtë do të jetë procesi i tretjes. Gërvishtja e gjuhës do t’ju shkaktojë më shumë pështymë, sepse do të mund ta shijoni më shumë ushqimin tuaj.

  1. Mbron nga grumbullimi i pllakave

Besoni apo jo, pllakat janë të pranishme edhe në gjuhën tuaj. Sa më shumë pllaka të keni në gjuhë, aq më shumë pllaka do të zhvillohen në dhëmbët tuaj.

  1. Përmirëson higjienën e përgjithshme të gojës suaj

Duke pasur një gjuhë të pastër dhe një higjienë të mirë orale në përgjithësi, kjo ndihmon në mbrojtjen kundër sëmundjeve të tjera. Shëndeti oral është shumë i rëndësishëm për shëndetin e përgjithshëm dhe higjiena e dobët e gojës lidhet me diabetin, sëmundjet kardiovaskulare dhe infertilitetin./abcnews.al