A do të investojnë më shumë për mbrojtjen? Rama fërkon duart: Asnjë cent, ne ku t’i marrim NATO-s ndonjë buxhet

schedule14:15 - 1 Korrik, 2022

schedule 14:15 - 1 Korrik, 2022

Kryeministri Edi Rama u pyet nga gazetarët nëse qeveria do të rris angazhimin financiar për mbrojtjen në NATO, por sipas tij Shqipëria nuk do ta bëjë një gjë të tillë.

Sipas Ramës, Shqipëria do të kërkojë të marrë fonde nga NATO për të investuar për portin në Porto Romano dhe një bazë të NATO-s atje.

“Jemi brenda parametrave që jemi angazhuar. Nuk do ta rrisim asnjë qindarkë më shumë, buxhetin për mbrojtjen. Të tjerët që janë më të pasur se ne mund ta bëjnë. Ne e mbështesim rritjen e buxhetit të mbrojtjes, por ne do e rrisim sipas asaj që është përcaktuar në samitin e Uellsit.

“Ne ku, ti marrim NATO-s, donjë buxhet. Jo më të shtojmë më nga buxheti ynë. Që të flasim hapur. Shpresojmë që të arrijmë të marrim NATO-s disa fonde të realizojmë ëndrrën e portit ushtarak të NATO. Ashtu si kundër të marrim disa fonde të tjera për mbrojtjen kibernetike. Pra ne do kontribuojmë as sa jemi angazhuar. Përderisa jemi ne në NATO ne jemi korrekt.” tha Rama.

/abcnews.al/