City e nis si kampion/ Skuadra e Pep Guardiola mundi në transfertë 2-0 Chelsea

schedule13:49 - 19 Gusht, 2024

schedule 13:49 - 19 Gusht, 2024

Sezon i ri, por histori e njëjtë. Manchester City fiton, ndërsa Chelsea zhgënjen.

Kampionët e Premier Ligës treguan forcën që në debutim, duke fituar 2-0 në një transfertë të vështirë si ajo e “Stanford Bridge”.

Të besuarve të Pep Guardiolës iu deshën vetëm 18 minuta për golin e epërsisë.

Erling Haland e nisi aty ky e la edicionin e shkuar dhe në rastin e parë e ndali topin në rrjetë.

Me shumë ndryshime si gjithmonë, Blutë e Londrës me Enzo Mareska në pankinë provuan të ndryshojnë fatin e ndeshjes ndërsa në limitet e pjesës së parë ishte sistemi VAR që anuloi golin e barazimit të Nikolas Xhekson.

Edhe pas pushimit, sfida kishte të njëjtën pamje.

Chelsea nuk arriti të shfrytëzojë rastet e tij, ndërsa vetëm gjashtë minuta nga fundi i kohës së rregullt, Manchester Siti dha goditjen e “KO”.

Mateo Kovaçiç dyfishoi shifrat për të vulosur fitoren e kampionëve në fuqi të Anglisë, që i kanë treguar të gjithë rivalëve se nuk kanë ndërmend të dorëzojnë titullin.