“700 të vrarë”, dalin fotot e varreve masive në Chernihiv

schedule19:38 - 8 Prill, 2022

schedule 19:38 - 8 Prill, 2022

Ndërsa lufta në Ukrainë  futet në javën e gjashtë, pamje të të atyre që duken se janë varre masive në Chernihiv janë publikuar në media.

Të paktën 700 persona janë vrarë në qytetin verior të vendit. Lajmin e bën të ditur një deputete ukrainase Lesia Vasylenko, e cila ndau në llogarinë e saj në Tëitter edhe disa foto nga varreza masive.


Ndërkohë, hetuesit mjeko-ligjorë filluan të zhvarrosnin një varr masiv në qytetin ukrainas Bucha sot.

Muajin e kaluar, kryetari i bashkisë së Chernihiv-it, Vladyslav Atroshenko, tha se banorët e qytetit mbetën të bllokuar pa energji elektrike, ngrohje dhe ujë ndërsa forcat ruse rrethuan rajonin. /abcnews.al/