7 gjëra që duhet të dini për Festivalin e Filmit në Venecia 2018

schedule19:23 - 28 Gusht, 2018

schedule 19:23 - 28 Gusht, 2018

Festivali i Filmit të Venecias pritet të fillojë dhe si gjithmonë, do të jetë i mrekullueshëm. Nga 29 gushti deri më 8 shtator, filmat, aktorët, VIP-at dhe të famshmit do të mishërojnë Lidon e Venecias për dhjetë ditë të paharrueshme.

Duke parë një film, ose me një yll që e duam, me të, ose të ulur në sallë, nuk ka çmim. Është një përvojë që çdo fans do të donte të provonte në jetë. Dhe në Venecia e gjithë kjo është e mundur.

Venecia 75 ka konfirmuar tashmë praninë në konkurim të një seri titujsh të shumëpritur. Por Festivali i Filmit të Venecias nuk është vetëm aktorë dhe filma në konkurim, ka shumë më tepër. Ja se çfarë duhet të dini për edicionin e 2018-ës.

Michele Riondino është organizatori i ri i festivalit

Pas Alessandro Borghit vitin e shkuar për këtë edicion të  2018 do të jetë Michele Riondino promotori i ri i festivalit. Aktori do të organizojë hapjen dhe mbylljen e mbrëmjeve të Festivalit të 75-të të Filmit të Venecias, duke udhëhequr edhe çmimet në skenën e Sallës së Madhe (Palazzo del Cinema al Lido) më 8 shtator.

Luanë të Artë për karrierën e Vanessa Redgrave dhe David Cronenberg

Do të ketë dy Luanë të Artë për karrierën e caktuar këtë vit.

I pari shkon për aktoren Vanessa Redgrave, e cila midis shumë filmave të interpretuar, sot kujtohet para së gjithash për rolin e protagonistes femërore të Blow-Up, kultit të Michelangelo Antonionit (1966).

I dyti i shkon mjeshtrit të madh David Cronenberg, drejtor i filmave kult si Videodrom (1983) dhe të tjerë.

Të dy duhet të mbërrijnë në festival për të tërhequr çmimin.

Venecia 75 ka vetëm një grua në konkurim

Është australiana Jennifer Kent, regjisorja e horrorit të vlerësuar Babadook, e vetmja regjisore e seleksionuar për konkursin zyrtar Venecia 75 me “The Nightingale”.

Për ata që kanë etiketuar drejtorin Alberto Barbera, ai me mirësjellje iu përgjigj se puna e tij është të vlerësojë filmat në bazë të cilësisë së tyre dhe asgjë më shumë.

Për fat të mirë, në seksionet e tjera të festivalit llogariten edhe 11 drejtorë të tjerë, ndër të cilët më të priturit është pa dyshim italiana Valeria Bruni Tedeschi me Les Estivants.

Përveç kësaj, do të ketë shumë histori femërore që nuk duhen humbur: së pari pamja e superpritur e serisë “Mikja e shkëlqyer” nga saga e Elena Ferrantes dhe regjisori i Saverio Costanzo, por edhe dokumentari klasik i seksionit A Woman Making Films: New Road Movie Through Cinema që është një dëshmi e revolucionit femëror në Hollivud ndër vite, treguar me zë nga Tilda Swinton.

Juria e Venecias 75

Juria e konkursit zyrtar të Venecias, që do të japë Luanin e Artë për Filmin më të Mirë më 8 Shtator, këtë vit kryesohet nga Fituesi i Oskarit Guillermo del Toro, i cili vitin e kaluar filloi ngritjen e tij të suksesshme me filmin “The Shape of Water” (Luani i artë në Venecia 74 dhe Filmi më i mirë në cmimet më të fundit Oscar).

Drejtori do të shoqërohet në këtë aventurë nga aktoret Sylvia Chang, Trine Dyrholm, Nicole Garcia, Naomi Watts, regjisori dhe skenaristi Paolo Genovese, regjisori Malgorzata Szumoëska, aktori Christoph Waltz dhe drejtori Taika Ëaititi.

Juritë në Festivalin e Filmit të Venecias janë pesë në total: Venecia 75, Orizzonti, Opera Prize “Luigi De Laurentiis”, Venice Virtual Reality dhe Venecia Classic.

Projektimi i dy episodeve të para të “Mikes gjeniale”

Ka një fotografi që ka qarkulluar për muaj dhe është bërë një lloj obsesioni si për adhuruesit e sagës letrare të Elena Ferrantes dhe për adhuruesit e televizionit. Ajo portretizon dy yjet televizivë të Mikes gjeniale,  të marra nga vëllimi i parë i katër vëllimeve të serisë, Elena dhe Lila, ende vajza të vogla.

Prodhuar nga HBO, RAI Fiction dhe TIMVISION, drejtuar nga Elena Ferrante, Francesco Piccolo, Laura Paolucci dhe Saverio Costanzo, i cili ka drejtuar gjithashtu të gjitha episodet, premton të jetë produkt televiziv i vitit.

Ne do të hyjmë në sallë me një shpresë të madhe për atë që do të shohim. Shpresojmë të dalim të lumtur ndërsa dyshojmë.

Dakota Fanning dhe MIU MIU Women’s Tales

Pas talenteve femra të tilla si Miranda July, Chloë Sevigny, Agnes Varda, Alice Rochwacker, Giada Colagrande, Zoe Cassavetes dhe shumë të tjera, këtë vit MIU MIU i ka besuar krijimin e dy filmave të tjerë të shkurtër që do të shtohen nga “Ëomen’s Tales”, një takim i paharrueshëm në Ditët e Autorëve  të festivalit, tek Dakota Fanning, pas kamerës për herë të parë me “Hello Appartment” dhe regjisorit Haifaa al-Mansour (Mary Shelley).

Së bashku me shfaqjen e pantallonave, do të ketë bisedime të shumta mbi temat e feminilitetit të organizuara nga brandet, ku janë thirrur të marrin pjesë të gjitha të rejat premtuese, më të nxehta të skenës ndërkombëtare të filmit, por edhe edhe muzikore, artistike apo mediatike.

Çmimi Jaeger Le-Coultre Glory to the Filmmaker për regjisorin Zhang Yimou

Regjisori kinez Zhang Yimou sjell në Venecia 75 jashtë konkurimit punën e tij më të fundit: Ying (Shadoë), që drejtori Alberto Barbera premton të jetë një kthim në pushtetin vizual dhe vizionar të kryevepravë të tij.

Çmimi Jaeger Le-Coultre Glory to the Filmmaker i dedikohet çdo vit një personaliteti që ka shenjuar në mënyrë shumë origjinale kinemanë bashkëkohore.

Pas emrave si Takeshi Kitano (2006), Sylvester Stallone (2009), Al Pacino (2011), Ettore Scola (2013), Brian De Palma (2015) dhe Stephen Frears (2017) do të jetë radha e regjisorit  Zhang Yimou sepse me prodhimin e tij eklektik ka ditur të përfaqësojnë evolucionin e gjuhës kinematografike botërore dhe, në të njëjtën kohë, një rritje të jashtëzakonshme të kinemasë kineze.

Zhang Yimou ka qenë një pionier për aftësinë e tij për të përkthyer autorët, historitë dhe në përgjithësi pasurinë e kulturës kineze në një stil unik vizual dhe të pagabueshëm”, tha Barbera.

Ceremonia e dhënies dhe e shfaqjes së Ying (Shadow) do të zhvillohet më 6 shtator në Sallën e Mdhe në Pallatin e Kinemasë. /abcnews.al

Burimi: grazia.it