5 truke për të humbur peshë një herë e përgjithmonë pa dietë

schedule12:30 - 24 Gusht, 2019

schedule 12:30 - 24 Gusht, 2019

Humbja e peshës është nganjëherë një sfidë, por ka disa strategji dhe zakone të mira që ju ndihmojnë të humbni peshë përgjithmonë pa një dietë.

Të mbash dietë nuk është e lehtë. Shpesh llogaritja e gramëve, kalorive dhe menutë e paracaktuara janë të mërzitshme. Për të humbur peshë rregulli i parë që duhet të ndiqni është të ndryshoni zakonet e vogla ditore.

Shpesh pas dështimit të dietës dhe akumulimit të kileve të tepërta ekzistojnë thjesht sjellje të gabuara.

Agjërimet dhe privimet në tryezë për shembull nuk shërbejnë as për të humbur peshë dhe as për të qenë të shëndetshëm.

Të hash pak dhe shpesh lejon në vend të kësaj të kontrolloni më mirë urinë dhe të qëndroni larg tepricave. Disa studime thonë se për të qenë në formë dhe të ndjeheni mirë, ju duhet të rimendoni dietën tuaj jo për sa i përket kalorive dhe sakrificave, por përsa i përket stilit të jetës.

Ja 5 truke të dobishme për të humbur peshë një herë e përgjithmonë pa dietë:

Nuk duhet t’ju mungojnë fibrat

Perimet, frutat, drithërat dhe derivatet e tyre janë veçanërisht të pasura.

Fibrat ndihmojnë në rregullsinë e zorrëve, e cila është thelbësore për mbajtjen e duhur dhe të shëndetshëm, si edhe  kanë një fuqi të shkëlqyeshme të ngopjes.

Ngadalësojnë thithjen e sheqernave dhe yndyrnave dhe zgjati nndjenjën e ngopjes.

Bëni pazar me listë

Një strategji e dobishme për t’i rezistuar urisë është të bëni pazar me listë.

Vendosja e asaj që ju nevojitet të zezë dhe të bardhë për të ndjekur një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar do t’ju ndihmojë të mos i nënshtroheni joshjes së patateve të skuqura, snack dhe ëmbëlsirave.

Dhe nuk ka ndonjë shtëpi që të mos kesh ushqime të yndyrshme dhe për të mos i tepruar ato.

Përdorni erëzat

Kanellë, xhenxhefil, shafran i Indisë japin shije dhe lëndë ushqyese pa shtuar sheqer dhe yndyrë.

Për më tepër, ata janë zëvendësues të shkëlqyeshëm të kripës dhe sheqerit.

Aromatozojnë pjatat pa shtuar kalori.

Ato më pas sigurojnë një larmi të madhe të lëndëve ushqyese që janë të vlefshme për shëndetin dhe për linjat.

Mos humbni yndyrnat e mira

Acidet yndyrore thelbësore si Omega 3 janë aleatë të shkëlqyeshëm të linjave dhe shëndetit.

Mbrojnë zemrën dhe promovojnë qarkullimin e rregullt të gjakut, duke kundërshtuar fryrjen, mbajtjen e ujit dhe celulitin.

Japin edhe ngopje.

Burime të shkëlqyera janë, për shembull, peshqit blu (sardele, alice, skumbri, açuge, aringa), arra (bajame, arra, lajthi, fistikë, etj.), Farat vajore (kunguj, liri, etj.) .).

Mos hiqni dorë nga proteinat

Proteinat e mishit dhe derivatet e tij, të peshkut, të vezëve ndihmojnë për të mbajtur larg sulmet e urisë.

Ata kanë një fuqi të mirë ngopëse e cila është e domosdoshme për të mbajtur larg urinë

Kanë edhe një avantazh tjetër, pasi janë thelbësore për shëndetin e muskujve dhe ndërtimin e masës së dobët. /abcnews.al