5 mënyra që fëmijët të hanë atë që ju u shërbeni

schedule10:09 - 6 Tetor, 2021

schedule 10:09 - 6 Tetor, 2021

Fëmija juaj me kokëfortësi refuzon të hajë ndonjë gjë të gjelbër dhe të shëndetshme dhe kërkon hamburgera dhe spageti rregullisht? Së pari mos u frikësoni! Ekziston një mënyrë për ta bërë fëmijën me  vështirësi të hajë atë që i shërbeni!

Silluni si indiferentë

Mos u mundoni t’i mashtroni duke u thënë se brokoli që ata shohin në pjatën e tyre do të jetë diçka e jashtëzakonshme. Thjesht lërini pjatën në tryezë dhe lëreni fëmijën ta përpunojë atë. Edhe nëse nuk i ha të gjitha, ai patjetër do ta provojë.

Nëse ai dëshiron të hajë, ai do të hajë

Mos e ndiqni fëmijën rreth tryezës në mënyrë që të hajë. Thuaji atij që sot familja po ha këtë ushqim. Nëse ai dëshiron, ai mund të hajë, përndryshe ai mund të hajë përsëri nesër. Jo, fëmija juaj nuk do të vuajë nga uria. Ndoshta ai e bën gjënë e vështirë për njëfarë kohe dhe sapo të ndiejë barkun e tij të zhurmojë, na besoni, ai do të hajë gjithçka që i shërbeni!

Kini imagjinatë 

Kjo mund të thotë shumë gjëra: Shërbejini thjerrëzat në pjatë me heroin e tyre të preferuar, bëni figura me perimet, ose ndryshoi emrat e ushqimeve, duke pagëzuar për shembull buqetë me brokoli, pemë.

I mashtroni

Nëse refuzojnë të hanë ndonjë gjë të shëndetshme, fshihni ushqimet e duhura në pjatat që duan. Shtoni perime në qofte, tërshërë në supa dhe fruta në ëmbëlsira.

Jepni një shembull

Fëmijët imitojnë atë që ne bëjmë. Pra, nëse hani patate të skuqura, mos prisni që vogëlushi juaj të hajë bishtajore. Tregojini atij se sa ju pëlqen të hani shëndetshëm dhe na besoni se ai do të kënaqë lulelakrën për një kohë./abcnews.al