5 këshilla që duart tuaja të mos ju vijnë aromë hudhre

schedule04:20 - 10 Qershor, 2022

schedule 04:20 - 10 Qershor, 2022

Është mirë të gatuash për familjen ose miqtë, por kur përgatit pjata që përmbajnë qepë ose hudhër, siç është sot kur menyja kërkon hudhër, gjërat bëhen pak të vështira.

Lajmi i mirë është se ka disa këshilla shtëpiake që eliminojnë në mënyrë drastike erën e hudhrës.

Këtu janë 5 këshilla që duart tuaja të mos vijnë era hudhrë

Limon

Merrni një limon dhe shtrydheni në duar. Fërkojini mirë mes tyre sikur dëshironi t’i sterilizoni. Do të largojë erën e hudhrës. I njëjti truk vlen edhe kur keni ngrënë peshk dhe duart tuaja marrin erë. I shpëlajmë me pak lëng limoni.

Uthull me sapun dhe ujë të ftohtë

Ky është një truk që na mësoi gjyshja. Fillimisht lani duart me pak uthull. Më pas, lani duart me ujë të ftohtë dhe më pas merrni një pikë sapun enësh, një pikë uthull dhe lani duart tërësisht nën ujë të ftohtë. Mund të them që për mua funksionon çdo herë!

Kafe

Edhe pse më pak e njohur, aroma e kafesë maskon erën e hudhrës. Ju që nuk e keni provuar, provojeni dhe nuk do të humbni.

Salce domatesh

Salca e domates është një “ilaç” i vjetër pasi e përdornin si banjë me flluska dhe shampo. Salca e domates thith erën e keqe. Edhe kjo ndodh me hudhrën, kështu që provojeni!

Pastë dhëmbësh

Pasta e dhëmbëve që ju thoni jo vetëm që jep frymë të freskët, por edhe e transferon këtë freski në duart tuaja. Lyeni duart me pak pastë dhëmbësh dhe shijoni aromën e freskisë në duar, mos harroni të shpëlani duart sepse në të kundërt do të ngecni./abcnews.al