5 arsye pse një grua duhet të fillojë të ngrejë pesha

schedule19:18 - 4 Nëntor, 2021

schedule 19:18 - 4 Nëntor, 2021

Është me fat që gjithnjë e më shumë gra po zgjedhin të stërviten duke ndjekur një program trajnimi me peshë. Artikulli vijues nuk është për ju që po e bëni tashmë. Është shkruar për ju që po mendoni të filloni por në mendjen tuaj mund të ketë ende stereotipe që ju mbajnë prapa.

Jo, ju nuk jeni shndërruar në një krijesë gjigante dhe as nuk do të humbisni feminilitetin tuaj. Përkundrazi, nëse e provoni dhe ju pëlqen, atëherë pozitivet janë aq të shumta dhe padyshim që i tejkalojnë stereotipet, sa ka ardhur koha t’i hiqni qafe sa i përket femrave, gjimnastikës dhe më konkretisht gjimnastikës duke përdorur pesha të lira.

Trajnimi me peshë ofron disa përfitime që vetëm ushtrimet aerobike nuk mund t’ju japin. Konkretisht, hulumtimi ynë tregon se edhe dy stërvitje në javë do t’ju ndihmojnë të reduktoni më tej yndyrën e trupit, të përmirësoni forcën e muskujve duke ofruar një rezultat vizual që ju kënaq, si dhe të ndiheni plot energji.

Më poshtë po ju jap disa arsye themelore për të filluar ngritjen e peshave.

Më shumë konsum energjie

Me sa duket, ushtrimet aerobike mund të djegin më shumë kalori, por nëse merreni me pesha, atëherë ky ushtrim ju ndihmon të konsumoni më shumë energji (kalori) në përgjithësi. Kjo ndodh sepse me këtë lloj stërvitjeje ne i japim stimul trupit për të ndërtuar më shumë fibra muskulore gjë që kërkon më shumë energji (kalori) për ta bërë.

Pra, gjatë një jave kaloritë që konsumojmë për shkak të stërvitjes janë më shumë se një seancë ku sapo kemi bërë një program aerobik. Përveç kësaj, pasi të krijohen fibrat e reja muskulore, duhet të konsumohet më shumë energji për t’i ruajtur ato, duke rritur kështu metabolizmin tonë bazë, i cili është i dëshirueshëm dhe çon në humbjen e yndyrës së tepërt në trup.

Ruajtja e masës muskulore

Pas hulumtimit tonë, gratë midis moshës 30 dhe 70 kanë tendencë të humbasin rreth 22% të masës së tyre muskulore. Ky boshllëk më së shpeshti plotësohet nga indi dhjamor që mund të shoqërohet me kalimin e kohës dhe nga sëmundjet për shkak të rritjes së indit dhjamor si obeziteti, diabeti, hipertensioni etj.

Pra, është e rëndësishme nëse nuk duam të rrisim më shumë masën muskulore të bëjmë diçka për ta ruajtur atë. Edhe 2-3 vizita në palestër ku do të bëjmë stërvitje forcash për të gjithë trupin edhe për 30 minuta mjaftojnë për të ruajtur masën muskulore dhe për të vazhduar të përfitojmë prej saj.

Skeleti i fortë

Trajnimi i forcës ose trajnimi me rezistencë është ndoshta aleati më i mirë për të parandaluar osteoporozën që prek shumicën e grave. Hulumtimi ynë tregon se çdo formë e ushtrimit të rezistencës ndihmon ndjeshëm indin kockor të rigjenerohet dhe të mos krijojë pore që e bëjnë atë të prirur ndaj lëndimeve, lëndimeve dhe frakturave.

Më shumë gëzim, më pak stres

Përveç stërvitjes së qëndrueshmërisë, stërvitjet e forcës kanë një efekt të rëndësishëm edhe në çlirimin e endorfinës, hormoneve që janë përgjegjëse për ndjenjën e gëzimit dhe mirëqenies që ndjeni pas çdo stërvitje. Përveç kësaj, ushtrimi është treguar se zvogëlon nivelin e kortizolit, i cili na çliron nga stresi dhe ankthi i jetës së përditshme.

Vetëbesim

E fundit por jo më e rëndësishmja është pjesa e vetëbesimit. Nga përvoja, shumë gra kanë frikë të përfshihen në stërvitjen e forcës në fillim, të nxitura kryesisht nga stereotipet. Frika është se ata nuk do të mund të ngrenë asgjë të rëndë. Ata mendojnë se trupi i tyre do të ndryshojë në mënyrë dramatike. Ata mendojnë se do të humbasin feminilitetin e tyre.

Të gjitha sa më sipër janë stereotipe. Askush nuk ka lindur mjaftueshëm i fortë për t’u ngjitur maleve dhe veçanërisht asnjë burrë apo grua respektivisht. Nëse pushteti është ajo që duam, sepse na pëlqen, atëherë përmes programit mund të arrihet.

E përmend sërish se është jashtëzakonisht e vështirë dhe kërkon vite trajnimi, në disa raste të specializuara, për të ndryshuar në mënyrë dramatike fizikun si te meshkujt ashtu edhe te femrat. Por sërish nëse e dëshironi për vete sepse ju shpreh atëherë ndiqni. Përjetoni dhe shikoni!

Së fundi, feminiteti është diçka subjektive dhe sigurisht që nuk mund të shqetësohemi përgjithmonë për mendimin e askujt. Diku atje jashtë, brenda palestrave apo jashtë palestrave është njeriu yt ku kur të jesh do të jesh ashtu siç duhet dhe ai ashtu siç duhet.

Ballafaqimi me diçka të re, të paprecedentë që mund t’ju trembë në fillim është ajo që është mirë të bëni për të qenë të sigurt përgjithmonë. Do të bëni diçka të re, për të cilën keni frikë, do të përmirësoheni dhe do t’ju pëlqejë më shumë nëse do të vazhdoni dhe ndërsa bëheni gjithnjë e më të fortë dhe më mirë gjatë gjithë kohës do të kuptoni se nëse kjo nuk është vetëbesim atëherë çfarë është atë? /abcnews.al