Rusët përballen me dramën, lufta në Ukrainë po merr rrjedhë tjetër, kjo hartë i shpjegon të gjitha

schedule08:24 - 5 Dhjetor, 2022

schedule 08:24 - 5 Dhjetor, 2022

Tre persona raportohet se janë vrarë dhe gjashtë janë plagosur pas shpërthimit të një cisternë karburanti në një aeroport rus.

Shpërthimi ndodhi në afërsi të qytetit Ryazan, në juglindje të Moskës, sipas Reuters, duke cituar agjencinë e lajmeve RIA Novosti.

Mediat raportojnë se është goditur një bazë e rendësishme avionësh në Saratov, disa qindra kilometra larg kufirit me Ukrainën. Nga të dhënat paraprake mWsohet se gjatë sulmit janë përdorur dronë nga Ukraina duke goditur në zemër të Rusisë.

Mësohet se dronët ukrainas kanë një rreze veprimi deri në 1 mijë kilometra duke qenë të aftë të godasin objektiva shumë thellë brenda territorit të Rusisë.

/abcnews.al