25 prilli/ Debate në komision, PD: PS po pengon punën, të përjashtohet një anëtar

schedule16:02 - 18 Tetor, 2021

schedule 16:02 - 18 Tetor, 2021

Me debate mes mazhorancës dhe opozitës ka nisur sot mbledhja e Komisionit Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit. Kryetari i Komisionit Enkelejd Alibeaj u shpreh se afati i Komisionit Hetimor do të jetë tre muaj.

“Të gjithë anëtarëve të Komisionit do t’i lihet një kohë e dobishme për të bërë plotësimet që duhen. Plani nuk miratohet sot. Ndërsa sa i përket rregulloreve, ato janë standarde dhe vetëm pasqyrojnë përmbajtjen e aktit bazë. Nuk ndryshon aspak nga rregulloret e Komisioneve të mëparshme, dhe për këtë çështje do të keni të gjithë të drejtën për të folur”, tha Alibeaj. Më tej Alibeaj u shpreh se plani i hetimit nuk do të miratohet ditën e sotme.

Gazmend Bardhi ka kërkuar që një anëtar i mazhorancës nuk duhet të jetë pjesë pasi sipas tij është tejkaluar numri.

Para se të jap opinion për çështjen e procedurës, besoj se ka problem me numrin e anëtarëve. Dikush nga maxhoranca nuk duhet të jetë pjesë e komisionit. Janë 16 anëtarë. Komisionet kanë 9 dhe jo më shumë se 15 anëtarë sipas ligjit. Është ligji që e përcakton rendin e ditës së mbledhjes së parë. Më së pari komisioni duhet të ketë miratuar dhe rregulloren, e cila është standarde, e certifikuar disa herë nga çdo komision hetimor i ngritur prej vitesh. S’besoj se do të duhej më shumë orë për konsultim se 24 orë. Besoj se për t’ju përmbajtur dhe detyrimeve që ka ky komision, rendi i ditës do të duhet të qëndrojë asht siç e përcakton. Nuk është çështje e kryetarit, por duhet zbatuar ligji”, tha Bardhi.

Deputeti i PD-së Ervin Salianji, tha se Partia Socialiste po tenton që të ngadalësojë procesin, ndërsa kërkoi që media të jetë e pranishme në këtë Komision pasi është një çështje që prek gjithë opinionin publik.

Përpjekja e PS-së për të penguar punën është e pritshme, padiskutim që tregon para opinionit që është shqetësim për ta. Por Komisioni është një çështje sensitive dhe duhet ecur me shpejtësi. Kisha edhe një kërkesë, media të jetë e pranishme gjatë gjithë kohës, pasi Covid nuk është çështje që futet me minuta”, tha Salianji.

Ndërkohë gjatë fjalës së saj Blerina Gjylameti kërkoi kohë për analizuar një plan përfundimtar të këtij hetimi paraprak.

Lexo edhe: Mblidhet Komisioni Hetimor për zgjedhjet e 25 prillit

Sapo na erdhi plani paraprak i hetimit dhe ne do të na duhet koha jonë që ta analizojmë në mënyrë që plani përfundimtar i hetimit të jetë një plan definitiv në funksion të saj që duam të realizojmë”, tha deputetja Blerina Gjylameti.