20-vjeçari britanik zgjidh 6931 kube Rubik në 24 orë

schedule16:47 - 11 Nëntor, 2022

schedule 16:47 - 11 Nëntor, 2022

Një 20-vjeçar, i apasionuar pas kubit të Rubikut në Britani theu një rekord botëror Guinness duke zgjidhur 6931 enigma në 24 orë.

George Scholey transmetoi drejtpërdrejt përpjekjen e tij nga një dhomë hoteli në Londër, teksa mori rekordin për shumicën e kubeve rrotulluese të enigmave të zgjidhura në 24 orë.

Scholey, përpjekja e të cilit ishte caktuar të përkonte me Ditën Botërore të Rekordeve Guinness zgjidhi 6,931 kube në 24 orë, duke thyer rekordin prej 5,800, i cili u vendos nga Eric Limeback i Kanadasë në 2013.

Scholey është kampioni në fuqi i kubeve në Britani dhe është renditur si një nga më të shpejtëtnë botë nga Shoqata Botërore e Kubeve.

“Pjesa më e vështirë e rekordit ishte arritja e 12 orëve”, tha Scholey për Guinness Ëorld Records. “Unë u ndjeva mjaft i lodhur dhe të gjithë të tjerët ishin kaq të emocionuar. Ata po festonin, duke thënë “Je në shenjë për të thyer rekordin”. Por më pas mendova: ‘Janë vetëm 12 orë’”./abcnews.al