11 kg kokainë në Durrës, zbardhet dëshmia e administratorit të arrestuar: Nuk kemi lidhje

schedule11:59 - 14 Korrik, 2021

schedule 11:59 - 14 Korrik, 2021

Është zbardhur dëshmia e Bajron Gumenit, i cili u arrestua në lidhje me kokainën e kapur dje në portin e Durrësit. Ai është administrator i firmës kompanisë që importon banane dhe në kontejnerin e djeshëm u kap një sasi prej 11 kg e 650 gram kokainë e cila ka qenë e vendosur në impiantin e kondicionerit, ndërkohë që ishte ambalazhuar në 14 pako.

Gumeni është shprehur se nuk ka lidhje fare me drogën e kapur, ndërsa ka shtuar se kompania ka porositur vetëm banane. Ndërsa droga në kontejneri ishte vendosur jashtë sipas tij.

“Nuk kam lidhje fare me drogën. Kemi porositur vetëm ngarkesën me banane. Droga nuk ishte në kontejner por ishte improvizuar në një vend të posaçëm, në pjesën fundore të kontejnerit.” mësohet  të ketë thënë  Gumeni.

Në lidhje me sasinë e kapur të lëndës narkotike këtë të martë në Durrës është arrestuar Barjon Gumeni, administrator i firmës dhe një punonjës tjetër me emrin Jurgen Osmani. Ndërkohë Gumeni rezulton të jetë vëllai i pronarit të kompanisë “Alba Exotic Fruit”, Eduart Dauti.

Sipas informacioneve, ngarkesa ishte nisur më 8 korrik nga porti i Pireut dhe ka mbërritur në Porin e Durrësit në 11 korrik. Ngarkesa me banane vinte nga Ekuadori. e.l/abcnews.al/